2 Temmuz 2016 Cumartesi

Peyman Moaadi Kristen Hakkında Konuşuyor

Filmin basın notlarında, Peter Sattler'ın Kristen Stewart'la yaptığınız Skype görüşmesinde ikiniz arasındaki kimyayı gördükten sonra seni seçtiğini belirtiyor.

Skype aracılığıyla üçümüz 45 dakikalık bir görüşme yaptık çünkü Kristen benimle tanışmak istiyordu. Ve A Separation'ı izlemek istediğini söyledi. Ardından DVDsini almış ve izlemiş, filmi çok beğendiğini dile getirdi.

Yani senin filmlerini henüz izlememişti?

Dürüst olmak gerekirse ben de Alacakaranlık filmlerini ve diğer filmlerini izlememiştim. Kristen'ı biliyordum tabii ki çünkü oyuncuları takip ediyorum ama benim sevebileceğim türde filmler yapmıyordu. Fakat artık yapıyor. Sanırım Alacakaranlık dışındaki filmleri de diğer hayranları için iyi filmlerdi ve ona karşı asla ön yargılı olmadım. Kristen'ı ilk defa Peter'ın Los Angeles'daki evinde gördüm, oldukça samimiydi. Bana "Seninle çalışacağım için çok mutluyum," dedi. Peter'a Cole'un saçlarının sarı mı yoksa kahverengi mi olacağını sordum çünkü filmde Ali ona 'Sarışın' diyor. Peter koyu olacağını söyledi, tıpkı Kristen'ın doğal saç rengi gibi. Bu konu hakkında ne düşündüğümü sordu. Ben de fikrini çok sevdiğimi söyledim. Ali'ye göre bütün Amerikalı kızlar 'Sarışın'. Bu oldukça komik.

Cole'un 'Sarışın' diye çağrılmasını kabul etmesi çok hoştu. Sen ve Kristen dünyanın çok farklı yerlerinden geliyorsunuz ve şimdiye kadar çok farklı filmler yaptınız. Kristen'ın oyunculuğu daha rahatken seninki dokunaklı ve hareketli. Bence iki farklı oyuncunun iki farklı karakteri canlandırması çok iyi bir sonuç verdi.

Kristen, bana gelip 'Hadi prova yapalım ve konuşalım. Bana çalışma stilinden bahset ve birlikte bir şeyler yaratalım,' dedi. İnsanlar bana sürekli 'Kristen sette nasıldı? Size karşı sıcak kanlı mıydı?' diye soruyorlar. Evet öyleydi. O çok düşünceli, çalışkan, enerji dolu ve fazlasıyla hevesli biri. Performansından asla yeterince tatmin olmuyordu ve sürekli bir tekrar daha yapmamızı istiyordu 'Hadi bir de şu şekilde deneyelim,' diyordu. Bu tavrını çok sevdim. Benim için çok ama çok önemli bir şey çünkü kendi performansım bir anlamda karşımdaki oyuncuya da bağlı. Neredeyse bütün sahnelerimiz Kristen'la aramızdaki diyaloglardan oluşuyordu, tenis maçı gibiydi. Bu filmde iyi bir partnerim olmasaydı iyi bir oyuncu olamazdım. Bu yüzden provalar yaptığımız ve sahneleri farklı şekillerde denediğimiz için çok memnunum.


Kristen'la karakterin Ali'nin Guantanamo'da mahkum edilişi ve Cole'la olan ilişkisine dair ne tepkiler vereceği üzerine konuştunuz mu?

Ona düşüncelerini sordum. Hem bu konular üzerine ve hem de karakteriyle ilgili her gün düşünüyor ve Peter'a karakterinin aslında planlananın aksine farklı bir şekilde tepki vermesi gerektiğini söylüyordu. Ve Peter da "Doğru söylüyorsun," diyordu ben ise "Kristen benim için [o tepkiyi] canlandırır mısın böylece ben de kendi karakterimin tepkisini değiştirebilirim," diyordum. Ben "Eğer bunu değiştiriyorsan o zaman diğerini de değiştirmeliyim," dediğimde ise Peter, "Peyman bir senarist ve o her şeyi hatırlar," diyordu.

Filmi çektiğiniz yerde mi prova yaptınız?

Çekimleri ve provaları tıpkı Guantanamo'ya benzeyen eski bir çocuk hapishanesinde [Whittier, Califronia'da] yaptık. Filmi orada çektik çünkü bir bölümden diğerine geçtiğinizde benzerlik sizi hayrete düşürüyordu. Hücre sahnelerinin provalarını 2-3 gün boyunca orada kapalı kalarak yaptık. Aramızdaki kapılar kapandığında neleri duyabildiğimizi hissetmek istedik. Ben de Kristen da yeterli alana sahip değildik, bu yüzden yapacak çok fazla bir şeyimiz de yoktu.

Filmi izlerken bile ikinizin birbirine yakın oturduğunu hayal ettim.

Birkaç oda bulduk ve birbirimize yakın oturmaya çalıştık, dar alana alışmaya çalıştık. Kristen'ı yakından izlemek ve abartılıp abartılmadığından emin olmak istedim. Birine çok yakın oturduğunuzda karşınızdakinin yüzünü yakınen incelemeye başlıyorsunuz. Gözlerin aşağı yukarı iniş çıkışında büyük bir anlam vardır ve biz de son provalarda Peter'dan bunları kameradan gözlemlemesini istedik.

Ön hazırlık aşamalarının son günleri nasıldı?

Sabahları prova yapıyor ya da senaryonun üzerinden geçiyorduk ve sonrasında kendi normal aktör halimizle güne devam ediyorduk. Peter genelde sete gidip hazırlıklarla ilgileniyordu, boş vakit buldukça ben de onunla gidiyordum. Sette o işleriyle ilgilenirken benim de yapacak bir işim olmadığından "Hücrelerden birinde tek başıma kalabilir miyim?" diye sordum. Hücrelerden biri hazır olduğunda içeri girdim ve orada saatlerce kalmaya karar verdim. Peter "Tamam ama kapıyı açık bırakmamı ister misin?" diye sormuştu ben de "Hayır, kapıyı kapat," demiştim. Peter, "Şurada çalışıyoruz, çıkmaz istersen haber ver," demişti. Orada birkaç gün boyunca vakit geçirdim, bunun çok yardımı dokundu. Peter aynı zamanda Kristen'a da hücremin dışında volta atmasını söyledi. O da tıpkı karakteri Cole gibi hücrelerin bulunduğu koridorda saatlerce volta attı. Onun dışarıda olduğunu bilmek bana yardımcı oldu. Çok küçük bir hücredeydim, Ali'nin bu dünyada sahip olduğu tek yerde. Bir aktör olarak kullanabileceğiniz hiçbir malzemenin olmadığı bir yerde. Fakat bulunduğunuz alan ne kadar küçük olursa olsun etrafta çeşitli şeyler keşfediyorsunuz.

Koridora bakan küçük bir pencere vardı, yani kafamı o pencerenin azıcık sağına ya da soluna kaydırsam kadrajdan çıkıyordum. Öylece durup düşündüm, ne yapabilirdim? Hücrenin içine doğru gerilesem ve repliklerimi öyle bağırsam sesim duyulmayacaktı ama kapıya yaklaşıp bağırırsam bambaşka bir şey olurdu.

Müslümanların Guantanamo Kampı'nda insan dışı muamelelere maruz kalarak mahkum edilişini işleyen düşük bütçeli bir filmde Kristen Stewart'ı gören pek çok insan şaşıracaktır. Ali'ye karşı Cole'un kadın olmasının önemli bir nokta olduğunu düşünüyor musun?

Olayı daha da ilginç kılıyor. Bu ikisini birbirinden daha da ayrıştırıyor. Cole bir erkek olabilirdi ve sanırım Peter onu erkek bir karakter olarak yazmıştı. Ama karakterlerin kadın ve erkek olması hoşuma gitti ve onların ilişkisi cinsellik arındırmıyor. Bunun karşı cinse duyulan bir çekimle alakası yok. Çekimlere başlamadan önce bize iki parmak kalınlığında bir kitap, DVDler, fotoğraflar ve internette araştırmamız için bazı linkler verildi. Guantanamo hakkında belgeseller ve davaları üstlenen avukatların konular ve mahkumlar hakkındaki röportajlarını izledim. Saatlerce araştırma yaptım ve filmin [kamptaki] her şey hakkında ne kadar gerçekçi ve kesin olduğunu anladım. Filmdeki hemen hemen her şey Guanatanamo Kampı'nda yaşananlarla örtüşüyor. Kadın gardiyanlar bile.

Röportajın çevirisi blogumuz adına elwiens tarafından gerçekleştirilmiştir. İzinsiz veya kaynaksız bir şekilde başka platformlarda paylaşılması yasaktır.

Kaynak1 | Kaynak2

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder