8 Ekim 2014 Çarşamba

The Hollywood Reporter Röportajı (Ekim 2014)

Kristen Stewart'ın Camp X-Ray'de, karakterinin ahlaki ikilem içerisinde kalması ilgisini çekmiş. Aktris, filmde Guantanamo'da tutuklulardan biriyle istem dışı bir arkadaşlık kuran hapishane gardiyanına hayat veriyor.

Stewart, filmin New York galasının olduğu Crosby Street Hotel'inde yaptığımız röportajda, "İnanılmaz normal bir çocukluğa sahip ve biraz zorlayıp bu durumun dışına çıkmak isteyen, tuhaf bir şekilde biçimlendirilmiş olsa bile hepimizin bildiği liseli bu kızı oynama fikrinden gerçekten hoşlandım," diyor. "[Amy Cole] onurlu ve şerefli hissetmek istiyor ve kolayca bulduğu cevapların onu tatmin etmediğini görüyor."

Guantanamo 2002 yılından beri oldukça tartışmalı bir askeri hapishane olsa da bu konuyla ilgili yapılan ilk uzun metrajlı filmin kadrosu ve senarist-yönetmen Peter Sattler bu konulara odaklanmak istemiyor.

"Bu film politika hakkında değil - insanlık ve  insan ilişkileri hakkında," tutuklu Ali'yi canlandıran Peyman Moaadi böyle söylüyor. "Filmin sadece siyasi değil, insani durumlar ve şu anda gerçekleşen ciddi olaylar  hakkında insanları düşündürdüğüne inanıyorum. Kesinlikle bu görüşe sahibim. Biz farklıyız ve birbirimizle hiçbir şekilde iletişim yolu bulamayız diye düşünmeyin. Hadi birbirimizi duymayı deneyelim."

J. Mendel imzalı kıyafeti içindeki Stewart, filmin duruşu hakkında ortak fikre sahip. “Birinin insan ilişkileriyle huzur bulduğunu görmek çok güzel, çok rahatlatıcı bir şey, size kendinizi iyi hissettiriyor,” diyor. “Sadece iyi biri olmayı isteyen bir insan görüyorsunuz, iyi bir insan olmak için her şeyi yapabilecek biri ve sonra anlıyor ki bu o kadar da kolay bir iş değil, bu yüzden de hepimizin hemen her gün yaptığı gibi bir nevi sığınak, avuntu ve insan topluluğu arıyor.”

Guantanamo'daki gündelik faaliyetler karşısında şaşkınlığa uğrayan Sattler'a hapishanenin bilgileri hakkında Wikileaks* harika bir kaynak olmuş. Sattler filmin apolitik ve nesnel olduğunu vurgularken o duruma umut olacak bir ışık olmadığını belirtiyor.

"Filmi yapmaya başladığımız zaman, insanlar 'Guantanamo hala açık mı?' diyordu, ben ise 'Evet, hala orada. 12 yıl oldu ve devam ediyor. Evet hala açık, diyordum,'" diyor Sattler. "Size Guantanamo hakkında cevap vermek haddime değil ama bazı sorular var. Biz, gözlemsel olarak 'Bak, Guantanamo'ya baktığım zaman benim için böyle görünüyor ve ben sana daha önce düşünülmeyen küçük tuhaf yanlarını göstermek istiyorum,' diyerek seyirciyi kendi sonucuna götürelim istedik."  

"Bu kesinlikle iyi bir hatırlatma yöntemi," diye ekliyor Stewart. "Guantanamo'nun değişmeyen bir nesne olduğunu düşünüyorum. Kimse burada gerçekten ne olduğunu bilmiyor... Bu yer hakkında öğrendiklerimizi objektif bir şekilde tasvir ettik. Film, size bir cevap sunmuyor. Kesinlikle sorular soruyor. Ama bu konu ile ilgili film yapmanın bile önemli olduğunu düşünüyorum. Hiçbir şeyi değiştirmedik. İnsanların dünya problemlerini nasıl çözeceği ile ilgili fikirler vermiyoruz ama insanlara var olduğunu hatırlatıyoruz."

Çeviri: albert | Resim Kaynak | THR

*Wikileaks, kaynaklarının gizliliğini koruyarak hükümetlerin ve diğer organizasyonların hassas belgelerini yayınlayan, İsveç merkezli bir uluslarararası organizasyondur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder