19 Haziran 2014 Perşembe

Wall Street Journal Röportajı (Mayıs 2014)

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen 67. Cannes Film Festivali’nin son gününde gösterilen “Clouds of Sils Maria”nın açılış sahnesinde, Kristen Stewart’ın canlandırdığı karakter Val, bariz şekilde stresli görünüyordu. Tren İsveç Alpleri’nin virajlı yollarında bir yılan gibi kıvrılarak ilerlerken, Val elinde çalıp duran cep telefonlarını havaya atıp tutuyor, telefonların çekmemesine sövüyor ve istenmeyen medya ilgisiyle, aynı zamanda tüm programını önemli ölçüde değiştirecek olan rahatsız edici yönetmenler ve anormal haberlerle başa çıkmak için uğraşıyordu.

Stewart, filmde 40’lı yaşlarda ünlü bir aktris olan Maria Enders’ın (Juliette Binoche tarafından harikulade bir şekilde canlandırılıyor) kendi halinde olan gözlüklü kişisel asistanı rolünde. Maria’nın Chanel'le olan provalarına zamanında yetiştiğine emin olmaktan aktrisin bitmez bilmez senaryo okumalarına yardım etmeye kadar her türlü detayı halletmek Val’in işi.

Cannes eleştirmenleri tarafından zarif performansı çokça övülen Kristen Stewart, şöhret kültürünün tüm çelişkilerini ve büyüleyici yanlarını içeren diğer tarafını keşfettiği için memnun olduğunu söylüyor.

Bu filmi çekmemizin sebebi medyanın ne kadar yüzeysel olabileceğini anlatmak değildi fakat medyaya dair tüm söylemleri benim dile getirmem çok eğlenceli oldu.” diyor Stewart. “Açıkça biliniyor ki medyayla ilgili çok fazla deneyimim var, işte durumu komik kılan da bu.

Şimdilik bir kişisel asistanım yok,” diyor Stewart, “fakat daha önceleri bir asistanım vardı ve bu dinamizmi kesinlikle anlıyorum. Fakat filmdeki durumla benim durumum arasındaki tek fark; asistanımla aramda birbirimize bağımlı olduğumuz bir ilişkinin olmamasıydı.

Stewart’ın “gerçek hayattaki” deneyimleriyle devam edersek, Stewart, çekimler sırasında Juliette Binoche’un performansını daha inandırıcı yapmak için onu çalıştırdığı anlardan bahsediyor. “Kırmızı halı üzerinde yürümek için arabadan çıktığımız zaman, Juliette arabanın kapısını açıp dışarıya çıkmaya hazırlandı. Ona, ‘Ne yaptığını sanıyorsun? Bir star asla böyle yapmaz!’ dedim.

Filmdeki bir sahnede Stewart’ın karakteri Val, Maria’ya sinemadaki yeni rolü için rakip olan baş belası genç yıldız Jo-Ann Ellis (Chloe Grace Moretz)’i Maria’ya karşı gayretle savunuyor. Jo-Ann’in umarsız bir sürtük olan imajının aksine Val, Maria’ya rehabilitasyona ihtiyacı olan bu kızı sert bir şekilde yargılamamasını söylüyor.

Hollywood makinesi tarafından yutulmak istemiyor.” diyor Val. Peki, Kristen Stewart şöhret kültürünün bazı tuzaklarını atlatmayı nasıl başardı?

Bir rolü canlandırdığım zaman,” diyor Stewart, “kendi düşüncelerimle kalmak istiyorum ve daha sonra insanların ne düşüneceğini umursamıyorum. Rollerimi bizzat kendim deneyimlemek istiyorum. Pek çok oyuncunun – o kadar da iyi olmayanların – sadece ürün odaklı kişiler olduklarını düşünüyorum. Sektör de aynı şekilde ürün odaklı.

Amerikan filmleri resmen paketlenip size teslim ediliyor,” diye devam ediyor. "Sizin yerinize düşünüyorlar. Dergilerdeki hikayeler gibi – daha kolay tüketilen şeyler yapıyorlar. Fakat aynı zamanda iyi Amerikan filmlerini de seviyorum – onlar benim temelimi oluşturuyor, ben o filmlerle büyüdüm – ve o tarz filmlerde oynamak istiyorum."

Kristen çok kuvvetli biri ve çok güçlü bir soğukkanlılığa sahip, diyor Fransız yönetmen Olivier Assayas. Yazdığım karakterin az da olsa onun ilgisini çekmesini umdum. Açık konuşmak gerekirse rolü kabul edeceğini düşünmüyordum. Konunun kendisi için rahatsız edici olabileceğini düşündüm fakat o rolü beğendi.

Stewart uzun bir kuraklık döneminden sonra Assayas’ın ona biçtiği rolü kabul etmesinin kendisini heyecanlandırdığını söylüyor. “Oldukça uzun bir süre film çekmedim çünkü kafama yatan bir proje teklifi alamadım. Bu yüzden iki yıl boyunca çalışmadım.

Yönetmenliğe başlamak istiyorum,” diye ekliyor Stewart. “Daha ona çok zaman var biliyorum fakat her şeyi bırakıp biraz soytarılık yapıp kısa film çekmeye başlamak istiyorum. İnsan hata yaparak öğrenir fakat şu anda odaklanmak istediğim şey bu.

Kaynak | Sitemiz adına çeviriyi yapan: serena
Kaynak linki belirtilmediği sürece sitemizden çeviri alınması kesinlikle yasaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder