25 Haziran 2014 Çarşamba

Olivier Assayas Kristen Hakkında Konuşuyor

*Her iki röportaj da Fransızca.


Allocine (Fransa)



Olivier Assayas: Daha önce [Kristen'la] kısa bir tanışmamız olmuştu ve onda özel bir şeyler olduğunu hissetmiştim ya da bu durumda sinema dünyasındaki konumu dışında farklı bir şeyler olduğunu hissettim diyelim. Karakteri onunla tanışmadan önce yazdım fakat aynı yaştalar ve onun jenerasyonundan geliyor. Şansımı denemeye değer olduğunu düşündüm çünkü onda daha önce hiç kimsenin görmediği, hiçbir filmde şahit olmadığımız bir şeyler olduğuna inanıyordum. Kişiliği, daha önce hiçbir filmde tüm boyutlarıyla dışarıya vurulmamış diye düşünüyordum. Rolü kabul ettiği takdirde filme harika bir hava katacağına emindim. Ve düşündüğüm şey de oldu. Tüm beklentilerimin ötesinde bir şey çıktı ortaya. Juliette'le aralarında diyalogları konusunda adeta bir rekabet doğdu ve bu da bu tuhaf ikiliye [Maria ve Valentine] adeta hayat verdi.

Bir sonraki filmimi bu sonbaharda Chicago'da çekeceğim. Bir mafya ve suç hikayesi. 1960ların sonunda geçiyor. Pek çok farklı ülkeden oyuncular barındıracak.

Allocine: Ve Robert Pattinson'ın filmde rol alacağı kesinleşti değil mi?

Olivier Assayas: Evet, evet doğru.

Allocine: Bu birliktelik Kristen Stewart aracılığıyla mı oldu yoksa tamamen bir tesadüf mü?

Olivier: Ah, hayır tamamen bir tesadüf. Evet tamamen bir tesadüf. (Gülüyor) Hayır, gerçekten bir tesadüf.

Arte (Fransa)



Röportajdan anektodlar:

"Onunla [Kristen] daha sosyal bir ortamda tanıştım, deneme çekimlerinde değil."

"Amerikan sinemasından sıyrılarak kendine özgürlükçü bir alan yaratmış; özgürce hareket etme, düşünme ve oyunculuk yapma imkanı."

"Kristen bir süperstar, çok büyük yönetmenlerle çalışmış biri fakat kendisiyle tanıştığımda onda daha farklı bir şeyler ortaya çıkarabileceğimizi hissettim."

"O, adeta bu sektöre yeni atılmış birinin tazeliğini taşıyan bir film yıldızı."

Olivier, Kristen'la işbirliklerini Irma Vep'de Maggie Cheung'la yaşadığı duruma benzetiyor. Filmi çekerken Maggie'den daha önce hiç yapmadığı şeyleri yapmasını istemiş, çok uçuk şeyler değil fakat sadece daha önce ondan yapılmasını istemediği şeyler. Kristen'la çalışırken de bunu hissetmiş.

Allocine | Youtube | Fransızca'dan İngilizce'ye Çeviri: @SomeLostBliss
Arte | Fransızca'dan İngilizce'ye Çeviri: @Itsoktobeyouorg
Sitemiz adına Türkçe çeviriyi yapan: cenup
Kaynak linki belirtilmediği sürece sitemizden çeviri/haber alınması kesinlikle yasaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder