9 Nisan 2014 Çarşamba

MUTLU YILLAR KRISTEN! ♥

Bu güzel çalışması için Ayşenur'a çok teşekkürler.

Ve Kristen için yeni bir yıl, yeni bir yaş daha! "24" sayı olarak belki çok büyük değil, yaş olarak da kimileri için çok görünmeyebilir fakat Kristen için bu 24 yıl, dopdolu geçmiş, kimi zaman sürprizler, kimi zaman güzel ve kimi zaman da kötü anlar yaşanmış bir hayat demek. İnsan hayatına baktığında hep güzel anları hatırlamak ister ve inanıyorum ki Kristen hemen hepimizin hayatına güzel anılar katmış, belki kendimizi bir nebze olsun yalnız hissetmemizi sağlamış ve üstesinden gelemeyeceğimiz her şeyi alt edebileceğimizi göstermiş biri; sahiciliği ve samimiyetiyle gerçekten örnek alınacak bir genç kadın. Aslında Kristen gibi idol lafını ben de pek sevmiyorum ve bu lafı her duyduğumda aklıma onun şu lafı geliyor: "Kendinize idol aramayın ve hatalarınız için başkalarını suçlamayın. Kendi hayalinizi yaratın ve sağlam adımlarla o hayalinize doğru yürüyün." Evet işte tam da bu yüzden onu seviyoruz. Bize kendisi de dahil olmak üzere hiç kimseye benzememezi, benzememiz gerekmediğini ve kendimiz olabileceğimizi, bunda utanılacak, çekinilecek hiçbir şey olmadığını her fırsatta dile getirdiği, bizi cesaretlendirdiği ve teşvik ettiği için onun yeri bizim için çok ayrı. Pek çok kişi için aman işte sıradan bir ünlü olabilir Kristen, fakat biz; onu gerçekten tanıyanlar, kim olduğunu gerçekten görenler aslında onun hiç de "sıradan bir ünlü" olmadığını çok iyi biliyorlar. Konumunu ve gücünü hiçbir zaman kendi çıkarı için kullanmamış, her fırsatta kadınları ve kadın gücünü savunmuş, ne pahasına olursa olsun bu dünyada bir fark yaratacağına inanan ve hepimiz gibi kendi hayalleri olan ve bu hayalleri gerçekleştirmek için emin adımlarla yürüyen biri o! Kadınlar ama özellikle de ünlü bir kadın için oldukça zorlu ve yorucu olan bu yolda onun her zaman yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. İyiki varsın Kristen, iyiki doğdun, iyiki bizim gibi dünyadaki milyonlarca genç kıza ve kadına ilham verdin ve vermeye devam ediyorsun! Seni çok seviyoruz! ♥

Kristen'ın insanlara nasıl ilham kaynağı olduğunu kanıtlayan ufak bir anektod: Geçtiğimiz yıldan itibaren fanlar doğum günü şerefine Kristen'ın adına bir topluluğa bağış yapıyorlar. Geçen yıl "Welcome to the Rileys"ten ilham alınarak seks ve insan ticaretini durdurmak amacıyla kurulan Children of the Night kuruluşu için bir kampanya düzenlenmiş ve toplamda 7600 Dolar para toplanmıştı. Bu yıl ise Kristen'ın çekimlerini yeni bitirdiği ve Alzheimer hastalığını konu edinen "Still Alice" filminden ilham alınarak Alzheimer hastalığına karşı farkındalık yaratmak ve bu hastalığı erken yaşta durdurmaya yönelik çalışmalar yapmak amacıyla kurulan Cure Alzheimer’s Fund (Alzheimer'ı Durdurma Fonu) için para toplandı. 14 Mart'ta başlayan projede müthiş bir rakama ulaşıldı ve fanlar Kristen adına organizasyona (8 Nisan itibariyle) toplamda 21.697 Dolar bağış yaptılar! Proje bugün yani 9 Nisan itibariyle sona ereceği için bu rakam daha da artabilir, Cure Alzheimer's Fund'un sitesinde yer alan bu sayfadan total rakama gün içinde de ulaşabilirsiniz: Fans of Kristen Stewart 

Ne kadar güzel bir oluşum değil mi? Kristen'ın ve fanlarının gücü en güzel bu şekilde anlatılabilirdi sanırım...

Ve Kristen'ın 24 yıllık kısa ama dopdolu kariyerini çok güzel özetleyen bir çalışmayı, daha doğrusu Tumblr'da Kristen'ın ilham verdiği (tıpkı bizlere verdiği gibi) Portekizli bir genç kızın çalışmasını sizlerle paylaşmak istiyorum:

TOPLAMDA 37 FİLM
15 YILLIK OYUNCULUK KARİYERİ
50'DEN FAZLA ADAYLIK
1 BAFTA
*SADECE 24 YAŞINDA*
CHANEL'İN TANITIM YÜZÜ
BALENCIAGA'NIN TANITIM YÜZÜ
CANNES FİLM FESTİVALİ'NDE "YOLDA" İÇİN BİR GALA
SUNDANCE'TE TOPLAMDA 6 FİLM GALASI

by itakemyselfveryseriously

Söz konusu Kristen'ın doğum günüyken bugünü kendisi için olamasa da bizim için biraz güzel kılabiliriz sanırım değil mi? Bugün biraz (uzun zamandır bunu yapmıyormuşuz gibi geldi bana) Kristen hakkında konuşalım. Aklıma ilk gelen birkaç sorudan başlayayım ben, sizler de yorumlarda merak ettiklerinizi (hem bize hem de blogumuzun diğer takipçilerine) sorabilirsiniz.

Kristen'ın hali hazırda çektiği ve çekeceği filmler arasında en çok hangisi ilginizi çekiyor ve merakla bekliyorsunuz? Söz konusu filmin ilginizi çekmesindeki sebep nedir? 
Kristen'ın yeni rol arkadaşları arasında "hah işte bu isim" deyip iyiki Kristen'la birlikte rol aldı/alacak dediğiniz biri var mı? 
Kristen'ın şu andaki konumu hakkında ne düşünüyorsunuz? Tabii ki bunu sorarken özel hayatını değil profesyonel hayatını kastediyorum. (göz kırpar)
Kristen Balenciaga'nın ardından Chanel gibi koskoca bir markanın daha yüzü oldu. Kampanyanın ilk resimlerini hepimiz gördük, ne düşünüyorsunuz bu konuda? Heyecanlı mıyız? Kristen sizce Chanel sonra durur mu dersiniz yoksa başka markalara yelken açar mı?
Kristen için ah keşke şöyle bir filmde oynasa, şu yönetmenle çalışsa veya şu oyuncuyla bir projede yer alsa dediğiniz projeler veya isimler var mı? (İtiraf edeyim benim bu konuda bir liste yapmam gerekecek)

Benim aklıma şimdilik sabahın bu saatinde bunlar geldi ama lütfen siz de görüşlerinizi, cevaplarınızı ve aklınızda olan soruları yazarsanız çok seviniriz. :)

-cenup/Fatoş

13 yorum:

 1. #1: Tabii ki Equals! Dört gözle bekliyorum bu filmi. Nicholas'la harika bir uyumları var, film mükemmel olacak.
  #2: Nicholas! Filmin haberini duyduğumda o kadar çok sevinmiştim ki! İkisi birlikte muhteşem bir iş çıkaracaklarına inanıyorum. :')

  YanıtlaSil
 2. Aynı düşünceleri paylaşıyor olmak çok farklı bir his bu yüzden de çok mutluyum.Yazı harika olmuş :)Ben hayatın ve hayatımıza giren insanların tesadüf olmadığına inanırım.Onu onlarca insan arasından farkedip kalbimizde ayrı bir yere koymamız... Hatta böyle ortak bir noktamızın olup burada birbimizle konuşmamız. Yani bizim birbirimizi bulmamız bile bir tesadüf değil.Onun bizi hiç tanıyamayacağını bile bile bunları yapıyor olmamızsa tam bir delilik :)Hayatta insanlar bir yol göstericiye,ışık tutana ihtiyaç duyarlar ya Kristen tam da bu noktada devreye giriyor.Bizim için o ,başkaları için başka başka insanlar.Dünyanın düzeni böyle...Onu yakından tanımam(mız) gerekiyormuş demek ki kazandırdığı çok şey var.Kısaca kibritin hiç yanmayan ucunda birilerinin hayatından geçmiş oldun Kristen ve iyi ki varsın :)

  3.soruya cevap vereceğim. Şu anki konumu sizin de dediğiniz gibi yaşının çok çok üstünde. Erken yorulmasından zaman zaman korkuyor olsam bile bu başarısından dolayı aşırı mutluyum ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında son anda doğaçlama olarak çıktı bu yazı ama duygularınıza tercüman olmasına ve beğenmenize çok sevindim :)

   Sil
 3. #1 American Ultra! Jesse Eisenberg ile tekrar birlikte oynayacak olmalarına çok sevindim. Ayıca senaristin söyledikleri de bana heyecan veriyor. Ve tabii ki o muhteşem saç rengi...
  #2 Jesse Eisenberg!
  #3 Yaşına göre çok iyi bir konumda. Yer aldığı/alacağı projelerin hepsinin içi dolu.
  #4 Başka markalara yelken açar mı bilmiyorum ama Chanel muhteşem!
  #5 Kaliteli bir bilimkurgu filminde yer almasını çok istiyordum -ki Equals haberi geldi. Umarım güzel bir film olur, biraz şüphelerim olsa da. Yönetmen olarak birkaç klişe hayalim var tabii, başta David Fincher ve Spike Jonze olmak üzere. Oyuncu olarak ise kesinlikle Joaquin Phoenix. Gençlerden ise Emma Stone'u severim, onu isterim.

  Bu arada çok güzel bir yazı yazmışsınız, elinize sağlık. Sitenizi uzun süredir takip ediyorum. Çok kaliteli gerçekten, bunun için de yeri gelmişken sizi tebrik ederim. :) İyi günler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cevaplarınıza harfi harfine katılıyorum, Kristen'ı tekrar bir Fincher filminde görmek için ben de can atıyorum.

   Yorumunuz için de çok teşekkürler, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. :)

   Sil
 4. *Tamamen alakasız bir şey: Yukarıdaki Clouds Of Sils Maria'ya tıkladığımızda "sils maria" etiketine sahip gönderiler listeleniyor. Filmin adı değiştikten sonra "clouds of sils maria" etiketiyle gönderdiğiniz haberler, resimler görünmüyor. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogdaki etiketleri düzenledikten sonra linki değiştirmeyi tamamen unutmuşum, teşekkürler hatırlattığınız için. Düzeltildi :)

   Sil
 5. Çok ama çok güzel bir yazı olmuş buu. Özellikle benim için. Okul, şu, bu derken neredeyse hiç fırsat kalmıyor kristen hakkında konuşmaya. Halbuki nası seviyorumm. <3 İyiki doğmuş Kristen! Ne çok şey kattı hayatımıza. Onla büyüdüm resmen ( ergenlik atlattık kolay mı :)) )
  O sorularda müthiş olmuş fatoş (göz kırpar)
  Ben en çok kimle film çekmesini istediğimi söylemicem. :D:D:D ama şeyi söylemeden geçemicem, Braking dawn'dan sonra kristen'ın verdiği ara çok yerinde bir karar bence. Hoş film çeksinde izleyek diye az tepinmedim ama o kadar işin üstüne biraz dinlenmesi gerekiyosu, ortalıkdadurulmuş oldu hem. Hoş bu zaman aralığında da zamanı müthiş iyi değerlendirmiş, ardarda gerçekleştirdiği projelere bakacak olursak... Değil mi? :))
  Ayrıca hiç channeldan sonra falan durulmasın, o çok değerli florabotanica mı her sabah sıkarken ziya aklımda kendisi. Devamını dört gözle bekliyorum. 8)
  Elerine sağlık fatoşş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin de ellerine sağlık canım benim. Yazıyı beğenmene de çok sevindim <3

   Sil
 6. Soruları sordum ama vakit bulup cevap yazamadım şu ana kadar bugün biraz (!) özel ve yoğun bir gün malum :) Yorumum çok uzun olacakmış gibi bir his var içimde (ne zaman olmadı ki?) o yüzden başlayalım bakalım:

  #1 Açıkçası Kristen'ın hali hazırda kadrosunda yer aldığı ve duyurulan her projesi benim ilgimi çeken işler, onun gibi ben de bağımsız sinema sevdalısı biriyim. Her filminin konusu farklı farklı açılardan beni heyecanlandırıyor.
  *Camp X-Ray'i özellikle Sundance'deki yorumlardan sonra acayip merak etmeye başladım, hem Guantanamo şahsi olarak beni oldukça ilgilendiren bir konu (hala daha kapatılmasını ve orada masum olmasına rağmen zulüm gören insanların serbest bırakılmasını bekliyorum) hem de Kristen'ı bir asker olarak görmeyi çok istiyorum, performansını çok merak ediyorum ve filmi izlemek için can atıyorum.
  *Clouds of Sils Maria, hem yönetmen Olivier Assayas hem Juliette Binoche hem de Kristen'ın karakteri ve biraz da filmin esrarengiz yapısıyla merakımı uyandırıyor. Bu yıl Cannes Film Festivali'nde görmek dileğiyle!
  *Still Alice, muhteşem kadrosu ve hikayesiyle, ama özellikle Julianne Moore ve Kristen'ı bir arada izleyecek olmanın (bunu yıllardır bekliyorum) verdiği keyifle merakla bekliyorum. Bu filmin beni çok ağlatacağına dair içimde bir his var...
  *American Ultra, Adventureland'den beri aklıma geldikleri her an keşke Kristen ve Jesse yeniden bir filmde rol alsa diyen bir insanım ve nihayetinde tam 5 yıl sonra bu dileğim gerçekleşecek. Onları tekrar bir arada izleyecek olma fikri beni acayip mutlu ediyor <3
  *Equals, Kristen'ı belki de ilk defa bu kadar farklı bir hikayede izleyeceğiz. Hikayeyi okuduktan sonra gözümde hiçbir şey canlanmadı, Kristen'ın "korkması" da beni ayrıca düşündüren bir nokta. O yüzden çabucak çekilse de izlesek diyorum.

  Diğer projeleri de merak ediyorum elbette başta belirttiğim gibi fakat bunlar benim önceliklerim, Kristen'ın böyle güzel projelerde yer almaya hep devam etmesi dileğiyle.

  #2 Bunun için bir IMDb'yi ziyaret etmem gerekti yalan yok, Kristen'da proje çok olunca rol arkadaşı da çok oluyor haliyle. Hiçbir sıralama olmaksızın Jesse Eisenberg, Julianne Moore, Peyman Moaadi, Juliette Binoche, Chloe Moretz, Glenn Close, Uma Thurman gibi isimler özellikle bir tık daha öne çıkıyor. Fakat Kristen şimdiye kadar haz etmediğim ve oyunculuğunu sevmediğim hiç kimseyle çalışmadı, umarım bu durum böyle de devam eder. *tahtaya vurur*

  #3 Bu soruyu ben sordum ama zor yerden sormuşum yahu. Kristen'ın hayatı konusunda çoğu zaman yorum yapmaktan kaçınıyorum veya biri bir konuda fikrimi sorduğunda bu durum onu ilgilendirir diyorum yalan yok çünkü böyle hissediyorum. Son zamanlarda verdiği röportajlarla ve konuşmalarıyla hayatıyla, özellikle de çok dert yandığı ünüyle biraz daha bağdaştığını hissediyorum Kristen'ın ve bu durum beni mutlu ediyor. Hem özel hayatında hem de profesyonel hayatında çok güzel şeyler hak eden biri o. Yer aldığı ve alacağı projelerle bizden 10 numara almış durumda, umarım yeteneğinin daha fazla takdir edildiği zamanlar da gelir! (Bunu söylerken Oscar şu bu ödüllerini kastetmiyorum zira Oscar'ın "başarılı oyunculuk" kıstası olduğunu düşünmüyorum, özellikle de bu ödüllerin son yıllarda filmlere, oyunculara değil de bu filmler ve oyuncular için çılgınca yürütülen ödül kampanyalarına verildiği düşünülürse. Sadece her yaptığının, her yer aldığı projenin sırf Kristen yaptı, yer alıyor diye akbabalar [yani medya] tarafından eleştirilmesini istemiyorum. Pozitif şeyler görmek istiyorum şu dünyada.)

  YanıtlaSil
 7. Yorumum uzun olacak demiştim ama bu kadarını ben de beklemiyordum zira tek bir mesaja sığmadı:

  #4 Chanel kampanyasından gelen o birkaç tanecik resim beni kesinlikle kesmedi, kampanyanın tamamını görmek için sabırsızlanıyorum! Karl Lagerfeld ve Kristen'ın karakter olarak birbirlerine benzediklerini ve Chanel'in Kristen için mükemmel bir seçim olduğunu düşünüyorum. Bundan sonrası nasıl olur bilemem ama bence Kristen bu kampanyalara cidden çok yakıştı. İçimde ileride onu daha ilginç projelerde göreceğimize dair bir his var...

  #5 Bunun için bir liste yapmam gerektiğini söylemiştim zaten yazdığım yazıda fakat korkarım o listenin sonu hiç gelmez. Fakat Kristen'ı yıllardır görmek istediğim birkaç proje vardı hep aklımda; mesela bir dönem filmi, ama böyle yakın çağda değil 14. yüzyıl - 17. yüzyıl arası bir dönemde geçen o muhteşem kabarık etekli elbiselerden giyebileceği bir film. Çok uzun zamandır istediğim ve gerçekleşmesini beklediğim bir dilek bu, umarım bir gün olur.
  Yönetmen olarak Kristen'ı tekrar bir David Fincher filminde görmeyi çok istiyorum, hayranı olduğum birkaç yönetmenle de çalışsa hiç fena olmaz mesela. Sofia Coppola, Wes Anderson, Terrence Malick, Jeff Nichols, Baz Luhrmann, Tarantino, Richard Linklater, Anton Corbijn, Gus Van Sant gibi gibi. Çok şey istiyorum farkındayım ama bu dehalarla Kristen'ın yeteneğinin bir araya geldiğinde ortaya neler çıkarabileceğini düşündükçe hayal dünyamda mutlu oluyorum.
  Oyuncu olarak yine yıllardır keşke Kristen'la birlikte rol alsalar dediğim çok fazla oyuncu var ama özellikle birkaç isme takmış durumdayım; Natalie Portman, Brit Marling, Michael Fassbender, Alex Pettyfer (Cali'de neredeyse oluyordu ama olmadı), James Franco, Jessica Chastain (muhteşem kadın! Kristen'la onu bir arada izlemek benim kalbime iyi gelmez o kesin), Tahar Rahim gibi isimler hiç dilimden düşmez, hatta pek çok kişi de bu durumumu bilir. Julianne Moore ve Jesse Eisenberg de bu yıla kadar listemdeydi fakat dileklerim gerçekleşti. Diğerleri de gerçekleşir mi dersiniz?.. Neyse inanmaya, dilemeye ve totemlere devam!

  YanıtlaSil
 8. Eklenecek, söylenecek bir şey bırakmamışsın bize Fatoş, ellerine sağlık öncelikle. :)

  Ben direk sorulara geçiyorum müsadenizle, öncelikle tüm önyargılarıma rağmen gelen eleştiriler sonucu en çok izlemek istediğim filmi Camp X-Ray. Ve Peyman Moaadi. Jodaeiye Nader az Simin filminin yeri ben de çok ayrı. Çok çok sevdiğim filmlerden biri. O yüzden çok mutluyum birlikte bir filmde yer aldıkları için. Bulunduğu konuma gelirsek, öyle konum, kariyer tarzı eleştiri yapabilecek potansiyelim yok ama mutluysa bir sıkıntı yoktur zaten. Kaldı ki kendisinden bağımsız filmler istiyordum, beni kırmayıp gerçekleştirdi bunu, geriye siyah-beyaz film isteğim kaldı Kristen, onu da aklında bulunduruyorsundur umarım. :P Balenciaga, Chanel bunlar Kristen ile öğrendiğim şeyler o yüzden ne yapar ne eder bilmiyorum, modaya ilgisi bile şaşırtıcıydı (benim için) o yüzden devamı gelir mi, gelmez mi fark etmiyor benim için. Ama içimden bir ses gelecek diyor, neyse. Çalışmasını istediğim insanlar elbette var ama şimdi hiçbiri aklıma gelmiyor. Geldiği zaman buraya not düşerim efendim. :)

  Onun çokça mutlu olacağı, gönlünden gelenleri yaptığı bir yaşa sahip olur umarım.

  YanıtlaSil
 9. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil