8 Ocak 2014 Çarşamba

Yönetmen Peter Sattler 'Camp X-Ray' ve Kristen Hakkında Konuştu

by campxraymovie

THR Sundance Film Festvali Özel Dosyası: 'Camp X-Ray' - Senarist/yönetmen Peter Sattler, bu senenin yarışma bölümünün önemli filmlerinden 'Camp X-Ray'de Guantanamo Kampı hakkında farklı bir hikaye anlatmaya hazırlanıyor.

Sundance Film Festivali, bağımsız sinema için adeta bir Mekke anlamına geliyor ve yeni yeteneklerin buluştuğu bir havuz niteliği taşıyor. Fakat gösterimi yapılmak üzere neredeyse 200 film seçildiği için bu festivali takip etmek biraz yorucu olabiliyor. Bu yüzden The Hollywood Reporter sizi festivale hazırlamak adına yeni bir bölüm sunuyor: İşte karşınızda kim, ne, nerede, ne zaman ve nedenleri ile birlikte radarınıza girmeyi hak eden filmlerle ilgili bazı ipuçları...

Peter Sattler'ın 2014 Sundance Film Festivali'nin ilk gününde, yani 17 Ocak Cuma günü prömiyeri gerçekleşecek olan 'Camp X-Ray' filmi hiç şüphesiz ortalığı biraz karıştıracak. Öncelikle politik açıdan bir tahrik söz konusu olabilir: film, Guantanamo Kampı'nda gardiyan olarak görevlendirilen genç bir kadının tutuklulardan biriyle kurduğu arkadaşlığı konu ediyor. Ve bir de hem eleştirmenlerin hem de Kristen Stewart hayranlarının merak ettiği şey; bu film oyuncunun ön görülen evrimini ne yönde etkileyecek? (Fakat söz konusu filmin şimdiden biletleri tükenmiş olan gösterimleri olduğunda, hayranların büyük bir izdiham yaratacağı kesin.) Camp X-Ray, Peter Sattler'ın ilk yönetmenlik girişimi ama söz konusu deneyimli bir yönetmen de olsaydı bu yine iddialı bir proje olurdu. Sundance 2014'e gitmeden önce Sattler'la birlikte kariyeri, Camp X-Ray'in ortaya çıkışı ve filmi için neler arzuladığını konuştuk:

Özgeçmiş: Sattler, North Carolina School of the Arts'ta sinema okudu ve burada David Gordon Green (aynı zamanda Camp X-Ray'in uygulayıcı yapımcısı), Jeff Nichols ve Craig Zobel gibi sinamacılarla arkadaşlık kurdu. Aynı zamanda deneysel sinemayla uğraştı ve Student Academy Award* adayı olan 'Newton' adında kısa bir film çekti. Green, ikinci uzun metrajlı filmi 'All the Real Girls'i çektiğinde aralarında Sattler'ın da bulunduğu üniversite arkadaşlarını filmin teknik kadrosuna dahil etti. Sattler olayı şöyle hatırlıyor: "Tasarım departmanında çalıştım ama ona zaten 'Tasarım departmanı hakkında hiçbir şey bilmiyorum,' demiştim ve o da bana 'Sorun yok, bir şekilde hallederiz,' demişti."

Büyük Çıkış: Sattler, yıllarca sanat departmanlarında çalıştıktan sonra senaryo yazma tutkusunu tam zamanlı bir işe dönüştürdü. Senarist ortağı Geoff Davey ile birlikte stüdyolar için türlere yönelik makaleler yazdılar ve senaryoları yeniden elden geçirme işine girdiler, böylece Sattler, grafik tasarımcılığı işini arkasında bırakmış oldu. 2008'de Green'in yönetmenliğinde Overture Films'le birlikte çizgi roman uyarlaması 'Freaks of the Heartland' projesine ön ayak oldu. Fakat tüm bunlar olurken Sattler, tek bir karaktere odaklı klasik hikaye anlatımına kafayı takmış olarak tüm enerjisini 'Camp X-Ray'e odaklamış durumdaydı.

Filmin Gerçekleşmesini Sağlamak: 'Camp X-Ray'in senaryosu prodüksiyona hazır hale geldiğinde Sattler senaryosunu eski iş ortağının ilk projesini gerçekleştirmesine yardım etmek için adeta can atan Green'e verdi. Sattler, Green'in ona yardım etmesini basit bir nedenden kaynaklandığını belirtiyor: "David sadece filmlerin hayat bulmasını istiyor." İkisi birlikte film için yatırımcıların ilgisini çekme çabasına girdiler, bu sırada Sattler'ın ilk uzun metraj filmine 'star gücü' katacak olan başrol kadın oyuncuyu da buldular. "Kristen'ın projeye ilgisini çeken şey senaryo ve David'in filmle olan bağıydı," diyor. "Daha önce hiç uzun metrajlı film çekmemiş bir yönetmenin filmine dahil olarak çok büyük bir risk aldı, fakat bence senaryonun gücüne karşı koyamadı."

Her Şeyin Rayına Oturması: İlk filmini yöneten pek çok yönetmen gibi stili ana fikrin üzerinde tutma hatasına düşmek istemeyen Sattler, 'Camp X-Ray'i "oldukça klasik ve zarif bir şekilde" çekmek istedi çünkü senaryonun ve oyuncuların filmi konuşturmasını istiyordu. Fakat Sattler, Stewart'la tanıştıktan ve Amy** karakteri hakkında uzun uzadıya konuştuktan sonra tam manasıyla bakış açısı kazanmış oldu. Başrol oyuncusu için "Kristen'la ilgili tuhaf olan şey; bir yanda star olan Kristen Stewart var ve bir yanda ise oyuncu olan Kristen Stewart var," diyor. İkisi birlikte filmin temelini oluşturacak hikayeye dair sorular sormaya başladılar. Sattler birkaç örnek veriyor: "Bu kız kim? Bunu yapmadı ama aynı zamanda şöyle bir şey yaptı. Pekala, lisede ne yapmış bu kız? Sporla mı ilgileniyordu? Bakire miydi?" Kendisi Stewart'ın boşlukları doldurduğunu ve hali hazırda var olan senaryoda yer alan fikirlerini sağlamlaştıracak katkılarda bulunduğunu söylüyor.

Düşük bütçeli bir film için Gitmo'ya*** benzer bir yer yaratmak çok zor olabilirdi fakat internet bunun için var. Sattler araştırmalar yaptı ve Guantanamo Kampı'nın yüksek güvenlikli hapishaneler inşa etmekle tanınan ABD'li bir müteahhit tarafından tasarlandığını keşfetti. Daha sonra California'da, Los Angeles'ın hemen dışında Whittier'daki yeni açılmış ve sadece yüksek güvenlikli hapishanelerin hücrelerine benzer bir grup hücreyi barındıran bu hapishaneye denk geldi. Böylece filmin tüm yıldızları da bulunmuş oldu. Sattler, yalınlığın Camp X-Ray'in temelini oluşturduğunu söylüyor. "Filmde üç ana karakter var, üç temel element: Kristen, Peyman (Moaadi, Ali karakterini canlandırıyor) ve bu mekan."

Camp X-Ray'in Misyonu: Sattler, politik amaçlar taşıyan ve olaya geniş bir persfektiften bakan bir Guantanamo Kampı filmi yapmak istememiş. Hem tutukluların hem de gardiyanların evi olan Guantanamo Kampı'nı anlatan bir film çekmek istemiş. "Neden Guantanamo Kampı hakkındaki bir film 160 kilometrelik bir tel örgü yerine küçük detaylara odaklanmasın? Olaya geniş bir açıdansa mikroskopik bir açıdan bakmayı tercih ettim. Zero Dark Thirty kadar olmasa da bu dünyaya daha yakın bir bakış açısı getireceğiz. Bu karakterler Guantanamo'da mükemmel bir şekilde helikopterlerle çekilmiş sahnelere şahit olmuyorlar. Gece-gündüz sadece dört duvarın içinde hayatlarını sürdürüyorlar."

*The Student Academy Awards: Akademi'nin üniversite öğrencilerinin filmlerini ödüllendirdiği organizasyon.
**Amy Cole: Kristen'ın filmdeki karakterinin adı.
***Gitmo: Guantanamo Kampı.

Çeviri: cenup

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder