19 Ocak 2014 Pazar

Reuters Röportajı (Ocak 2014)

Reuters - Guantanamo Kampı politik alanda belki iyi bir malzeme olabilir fakat yeni film "Camp X-Ray" ordunun ve tutukluların hayatına samimi bir bakış atmamızı sağlıyor. Aktris Kristen Stewart ise bu rolüyle alışılmadık bir dostluk keşfediyor.

Sundance Film Festivali'nde yarışan ve Cuma günü galası yapılan "Camp X-Ray" filminde, Kristen Stewart, Guantanamo Kampı'ndaki genç subay rolünü canlandırıyor. Bu, Amerikan hapishanesi Küba'da bulunuyor ve terör suçluları hiçbir mahkeme karşısına çıkarılmaksızın burada tutuluyor.

'Alacakaranlık' filmindeki genç vampir rolüyle bilinen fakat son zamanlarda riskli projelerle karşımıza çıkan (Yolda) Stewart için, bu rol yeni bir istikamet.

Aktrisin dediğine göre, "insanlar güncel meselelerle ilgili filmler yapmaktan korkarken" Peter Sattler tüm genç kadınları yansıtan 'Cole' karakterini yarattı.

"Film, fazlasıyla basit, empati kurulabilir ve muhtemelen ülkedeki diğer kızlardan hiçbir farkı olmayan bir kız hakkında. Doğru şeyi yapmak isteyen ama sonunda yapamadığını gören, Florida'lı, basit ve temiz kalpli bir kız," diyor Stewart karakteri için.

Cole, kendilerine zarar vermediklerinden emin olmak için her 3 dakikada bir tutukluları gözlerken 417 numaralı tutuklu olan ve sürekli Harry Potter serisinin son kitabını soran Ali (Peyman Moaadi) ile yakınlaşır.

Görünüşte bu basit istek gülünç görünse de derinlerde bu istek, Ali'nin, kendi sonunun ve Harry Potter'ın nasıl biteceğine dair umutsuz arayışını ortaya çıkarıyor.

"Farklı sosyal çevrelerden gelen ve farklı düşünceleri olan insanları bir araya getirdiğinizde aralarında asla yok olmayan bir bağ oluşur çünkü her ne kadar düşman taraflar da yer alsalar da her ikisi de insan sonuçta," diyor Stewart.

Stewart'ın filmde en zorlandığı konu ise görünüşüydü. Bir ordu askerini canlandırmak için çok sıkı çalıştı.

"Her ne kadar volta atıp dursam ve bu iş oldukça olağan bir iş olsa da, yine de her şeyi öğrenmişim gibi görünmek zorundaydım. Bir nevi her şeyi tek nefeste içine çekiyorsun ve tüm fiziğin değişiyor. Bunu doğru bir şekilde temsil etmek zorundaydım."

Stewart'ın performansı şimdiden konuşulmaya başlandı ve film, festivalde olumlu tepkiler aldı. Yapılan ön eleştirilerde, The Hollywood Reporter'ın eleştirmeni David Rooney, filmi "sürükleyici" ve Stewart'ın oyunculuğunu ise "şimdiye kadar ki en iyi performansı" diyerek tanımlıyor.

İlk sinema filmi "Camp X-Ray" olan yönetmen Sattler, Guantanamo Kampı hakkında politik eleştiriler yapmak yerine izleyicilerle iletişim kuracağı bir şeyler üzerinde yoğunlaşmak istediğini söylüyor: bir arkadaşık hikayesi.

"Olağanüstü ve zor konuları beklenmedik bir şekilde ele alan ve bu konuların sıradan yanlarına odaklanmış filmlerden her zaman etkilenmişimdir," diyor Sattler. "Ele alınan konuyu politik yönden değil de karakterler açısından anlatma fikri bana hep ilginç gelmiştir."

Sonuç ise genç ABD askerlerinin iş dışındaki arkadaşlıklarını yansıtan aydınlıkla, Cole'un meslektaşları arasındaki yerini bulma çabasındaki veya Ali'nin hayatı anlama konusundaki hevesli ve bazen aceleci tavrındaki karanlığın birleştiği samimi bir drama.

"Her ne kadar filmin karanlık yönleri ve acı tatlı anları olsa da, bir yandan da ruhu neşelendiren bir yana sahip: filmde var olan insan ilişkileri."

Çeviri: Nur

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder