19 Ocak 2014 Pazar

'Camp X-Ray' Soru - Cevap Oturumundan Alıntılar

'Camp X-Ray'in Sundance Film Festivali'ndeki galasından hemen sonra gerçekleşen soru-cevap oturumundan alıntılar:

Variety - "Propaganda içermeyen bir film yapmak istedik," diyor yönetmen Peter Sattler.

Filmden sonra düzenlenen soru-cevap oturumunda konuşan Kristen Stewart ise Guantanamo Kampı'yla ilgili tonlarca belgesel izlediğini ve bir askerden eğitim aldığını söylüyor: "JB adında gerçekten harika bir bahriyeli beni şekle şemale soktu."

Aktris, karakteri içinse, "Aynı kişilik özelliklerini ve hisleri paylaşıyoruz. Hazırlık sürecim onun tam olarak kim olduğunu çözme üzerine kuruluydu," diyor.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sltrib - Stewart ve Moaadi, film için bir hafta süren bir hazırlık sürecinden geçtiler.

"Sahnelerimin hemen hepsi Kristen'laydı," diyor Moaadi. "Filmin duygusunu keşfetmek çok önemliydi."

Stewart, filmdeki karakterinin kendisine şimdiye kadar canlandırdığı tüm karakterlerden daha yakın olduğunu söylüyor. "Aynı kişilik özelliklerini ve hisleri paylaşıyoruz," diyor.

Karakterin detayları Gitmo'da görev yapan bir gardiyanın günlük yaşantısında gizli. Örneğin; Cole sürekli "yürüyüş" yapıyor, yani her 3 dakikada bir hücrelerin yer aldığı koridorda gidip geliyor.

"Sola nasıl dönülür onu bile unutmuştum," diyor Stewart şakayla karışık.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vulture - Yönetmen Peter Sattler, tutucu eleştirmenlere ellerindeki orakları bir kenara bırakmaları gerektiğini hatırlatırcasına, "Bize söyledikleri gibi her şey siyah ve beyaz değil," diyor. "Hiçbir şekilde propaganda içermeyen bir film yapmak istedik. Bu film sizin beklediğiniz gibi bir Gitmo filmi değil."

Lane Garrison ise görüşleri konusunda o kadar da dikkatli davranmıyor. "Oradaki adamlardan biri ya terörist değilse? Mahkeme karşısına çıkmayı hak ediyor mu? Bu adam hakkında ne yapmalıyız? Camp X-Ray bana olayı olduğu gibi kabullenmemem gerektiğini gösterdi ve bu tarz sorular sormaya sevk etti. Umarım film pek çok insanda aynı farkındalığı yaratır."

Stewart ise bu rolün kendisine çok yakın olduğunu itiraf ediyor. "Aynı kişilik özelliklerini ve hisleri paylaşıyoruz," diyor. Role hazırlanmak için tam 3 gün boyunca "harika bir bahriyeli"nin adeta gölgesi gibi peşinde dolaşmış. "Fazlasıyla hızlandırılmış bir çalışmayla beni şekle şemale soktu. Aslında fiziksel olarak çok çalışma gerektiren bir rol değildi fakat bana baktığınızda 'eğitim' görmüş biri olduğumun anlaşılması gerekiyordu. Bu çalışma ciddi manada nasıl nefes aldığınızı, nasıl yürüdüğünüzü ve diğer her şeyi etkiliyor... Onunla [Amy Cole] ilgili hiçbir şey öğrenmiyorsunuz fakat bir şeyler hissetmeniz gerekiyor. Onu tanıyoruz - fakat bu durum bir şekilde detaylar olmadan gelişiyor."

Sattler, oyuncusunu işaret ederek, "Sadece üniformayı üzerine geçirmesi bile başlı başına büyük bir değişimdi," diyor. "Eğitim süreci oldukça yoğundu çünkü bu tüm duruşunuzu etkileyen bir şey."

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

USA Today - Guantanamo Kampı'nda gardiyanlık yapan karakteri Amy Cole için, "Aynı kişilik özelliklerini ve hisleri paylaşıyoruz," diyor Stewart.

Çekim sürecindeki deneyiminden bahsederken işi biraz şakaya vuruyor: "Sola nasıl dönülür onu bile unutmuştum. Sürekli volta atıp duruyordum," diyor hapishane koridorlarında kitap arabasıyla birlikte dolaşması hakkında.

Ciddi bir meseleye geri dönüyoruz; rol için gerekli olan hazırlık sürecinin öneminden bahsediyor.

"Hazırlık sürecimiz çok önemliydi. Ne şanslıyız ki araştırma yapmak adına elimizde çok fazla materyal vardı. Birkaç kez izlediğimiz belgeseller oldu. Elimizde her iki tarafın da [hem gardiyanlar hem de tutuklular] yazmış olduğu anılar vardı. Ayrıca 3 gün boyunca harika bir bahriyeliyle takılma şansım oldu ve çok hızlandırılmış bir şekilde bir şeyler öğrendim."

Bu öğrendiği şeyler arasında bir bahriyelinin nasıl durduğu ve yürüdüğü de vardı.

"Bana nasıl yürümem gerektiğini öğretti," diyor Stewart. "Fiziksel olarak çok çalışma gerektiren bir rol değildi aslında fakat sadece volta atıyor dahi olsam bana baktığınızda 'eğitim' görmüş biri olduğumun anlaşılması gerekiyordu."

Asker duruşunun karakterinin içsel dünyasını yansıtma konusunda kilit bir nokta olduğunu söylüyor.

"Benim için en önemli nokta onun tam olarak nasıl biri olduğunu çözmekti," diyor Stewart.

Rolü hakkında daha fazla soru sorulduğunda ise lafı Ali karakterini canlandıran rol arkadaşı Peyman Moaadi'ye bırakmak istiyor.

"Çok karizmatiksin," diyor Stewart, Moaadi'ye.

Moaadi gayet keyifli bir şekilde sözü alıyor. "Bir haftalık bir hazırlık sürecimiz oldu. Tiyatrodaki provalara benzer bir süreçti bu. Pek çok fikir alışverişinde bulunduk. Filmin duygusunu keşfetmek çok önemliydi."

"Ayrıca bir şey daha yaptık: Bazılarımız hücrelerde kaldılar. Bizi oraya kilitlemelerini istedik. Birkaç saatliğine bir hücrede kilitli kaldım."

Not: Hiçbir kaynak tam olarak soru-cevap oturumunu paylaşmadığı için yukarıdaki alıntılarda tekrarlar söz konusu. Ancak böyle daha anlaşılır olacağı kanısıyla tüm paylaşılanları ekledik.

Resimler: ItsOkToBeYou
Çeviri: cenup

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder