9 Haziran 2013 Pazar

'Sils Maria' Hakkında Yeni Bilgiler

Sils Maria, İsviçre

Filmin Süresi: 110 Dakika
Çekim Yerleri: Almanya (Leipzig & Berlin) - İsviçre (Sils Maria)

Karakterler

Valentine / Kristen Stewart

25 yaşında, Maria Enders'ın asistanı. Aslında asistandan daha fazlası; Maria'nın arkadaşı ve sırdaşı. Ona hem yakın hem de uzak ve en az Maria'nın kendisi kadar yalnız bir kadın.

Maria Enders / Juliette Binoche

Hem tiyatro hem de beyazperdede tanınmış ünlü bir aktris. Uluslararası bir şöhretin tam zirvesinde. Fakat tüm bu istikrarlı başarısını bozan boşanma davası yüzünden hayatının dönüm noktasında olduğunun farkında değildir.

18 yaşındayken Wilhelm Melchior'un ünlü oyunu Maloja Snake'de Sigrid rolünü canlandırmış ve oyunda orta yaşlı bir kadın olan Helena'nın intiharına sebep olmuştur. Şimdi ise Klaus Diesterweg oyunun yeni versiyonunda kendisinin Helena karakterini oynamasını istiyor.

Jo-Ann Ellis / Chloe Moretz

20 yaşında. Dönemin özel hayatı skandallarla dolu genç aktristi. Klaus kendisine Sigrid rolünü oynamasını teklif ediyor.

Klaus Diesterweg / Daniel Brühl

30 yaşlarında, göze çarpan genç bir yönetmen. Wilhelm Melchior'dan Maloja Snake'in Londra'da yeni bir versiyonunu yapmak için izin alıyor. Maria Enders'ı bu kez Helena rolünü oynaması için ikna etmesi gerekiyor. Fakat bunun hiç de kolay olmayacağını biliyor.

Christopher GIiles / Tom Sturridge

30 yaşlarında bir yazar. Jo-Ann Ellis'in arkadaşı.

Henryk Wald / Bruno Ganz (Rol teklif edildi)

60 yaşlarında. Tam bir çapkın. Wilhelm Melchior'un favori aktörü. Maria daha gençken kendisiyle bir ilişkisi olmuş ve daha sonra onu terk etmiş. 20 yıl sonrasında bile ilişkileri hala eskisi kadar zor.

Rosa Melchior / Angela Winkler (Rol teklif edildi)

Wilhelm'in karısı.

Piers Roaldson / Brady Corbet (Rol teklif edildi)

"Electric Shockwave" kitabının yazarı. Kitabını sinemaya uyarlıyor ve filmin başrolünde Maria Enders'ın oynamasını istiyor.

Zürih Belediye Başkanı / Gilles Tschudi

Sinopsis

Maria Enders, 18 yaşındayken rol aldığı Maloja Snake oyunundaki başarısıyla şöhretle tanışır. Maria, oyunda kendinden daha yaşlı bir kadın olan Helena'yı büyüleyen ve intiharına sebep olan Sigrid adında hırslı ve genç bir kızı canlandırmıştır.

Hayatını değiştiren şey bu rol olur.

Maria, 20 yıldan daha uzun bir zaman sonra şöhretinin tam da zirvesindeyken, kendisine genç yaşta şöhret getiren oyunun yönetmeni ve senaristi Wilhelm Melchior'a verilen prestij ödülünü alması için Zürih'e davet edilir. Wilhelm ise İsviçre'de, Sils Maria'da gözlerden uzak bir hayat yaşıyordur.

Ödül töreninden birkaç saat önce gerçekleşen Wilhelm'in ani ölümü, Maria Enders'ı geride bırakmakta direndiği geçmişi ve hızla akıp giden zamanla yüz yüze getirir.

Bu arada Maloja Snake'i yeniden sahnelemek isteyen genç bir yönetmen kendisine oyunda rol almasını teklif eder, fakat bu kez Helena karakterini oynaması isteniyordur; yani şöhrete ulaşmak için sebep olduğu yıkım hikayesine odaklanması. 

Boşanma davasının sebep olduğu karışık duyguların içinde takılıp kalan Maria'nın görüştüğü tek kişi asistanıdır. Valentine, hem elinden her iş gelen bir kadın hem de Maria'nın tek arkadaşıdır. Her iki kadın da tüm belirsizlikleri yok etmek ve aralarındaki ilişkiyi özel ve samimi tutmak için ellerinden geleni yapıyordur.

Fakat Maria için asıl tehlike, Sigrid rolünü canlandıracak olan ve özel hayatı skandallarla dolu genç bir Hollywood yıldızı olan Jo-Ann Ellis'tir. Jo-Ann, Maria için hem bir rakip hem de yüzleşmek istemediği sorunlu gençliğinin aynası olacaktır.

Maria, zamanla, yaşla ve yaşlanmakla barışmaya çalışırken hayatın her döneminde iradesini, bağımsızlığını ve gücünü ortaya koyması gerektiğini öğrenir. Ve bu süreç biraz acı verici olur.

Fransızca Basın Bülteni | İngilizce Çeviri: eurofabulous @ Team-Kbitch & ItsOkToBeYou | Türkçe Çeviri: @cenup

3 yorum:

 1. Oha Daniel Brühl varmış. İsmini bilmiyordum hiç ama izlediğim filmlerini sevmiştim, şimdi filmografisine bakınca da fark ettim. Neyse uzun lafın kısası çok sevindim olmasına :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ve sanırım Kristen'la birlikte sahneleri de olacak :)

   Sil
  2. Oh oh tadından yenmez :)

   Sil