9 Mayıs 2013 Perşembe

Stilisti Tara Swennen Kristen'ın Met Gala Kıyafeti ve Genel Olarak Stili Hakkında Konuşuyor

StyleCaster - Bu yılki Met Gala kırmızı halısında ne giyeceğini merak ettiğimiz ünlüler listesindeki isimlerden biri de Kristen Stewart'dı. 23 yaşındaki yıldız galaya Stella McCartney imzalı büyüleyici bir kırmızı tulumla katıldı ve gecenin en öne çıkan isimlerinden biri oldu.

Durum böyle olunca biz de kendisinin uzun yıllardır stilistliğini yapan Tara Swennen'la - kendisi aynı gece Teresa Palmer'ı da giydirdi - bir röportaj yaptık ve merak ettiklerimizi sorduk. Stewart, 14 yaşından beri Swennen'la birlikte çalışıyor bu yüzden Swennen'ın yıldız oyuncunun stili konusunda fazlasıyla bilgi sahibi olmasına şaşmamak gerek.

Swennen'la röportajımızda Met Gala gibi büyük bir moda etkinliğine nasıl hazırlandıklarını, Stewart'ın stil evrimini ve yıldız oyuncunun denememekte ısrar ettiği tek trendin ne olduğunu konuştuk.

StyleCaster: Met Gala moda dünyasının en önemli gecesi malum. Böyle bir geceye hazırlanmakla diğer kırmızı halılara hazırlanmak arasında nasıl bir fark var?

Tara Swennen: Hem Kristen Stewart hem de Teresa Palmer için hazırlıklara bir ay öncesinden başladık. Kristen için Stella McCartney fikrini çok sevdik çünkü kendisi daha önce galaya hiç bir kadınla birlikte katılmamıştı bu yüzden biz de kendi "kadın gücü"müzü yaratmak istedik. Teresa'da da Diane von Furstenberg'i tercih ettik -ki bu da oldukça güzel bir tercih oldu. Fakat hiçbir zaman her iki kızımın da punk temalı bir galaya kırmızı giyerek katılacağını hayal etmemiştim.

Kristen için bize mail aracılığıyla gönderilen çizimler üzerinden seçim yapmaya çalıştık ve her ikimiz de tulumu çok sevdik, ortak bir tercihti yani. Stella, tulum için siyah, yeşil ve bizim tercih ettiğimiz kızılcık rengi seçeneklerini sundu. Kristen yeşil ve kızılcık rengi arasında gidip geldi ve nihayetinde bir karar verdik; saç rengi şu sıralar hafiften kızılımsı olduğu için kızılcık renginin daha iyi bir bütünlük oluşturacağını düşündük.

(...)

Kristen'ın provalarını Stella'yla birlikte Skype üzerinden yaptık ve çok da eğlendik. Zaten ikisi daha önce Londra'da tanışmışlardı ve çok iyi arkadaşlar o yüzden bu işi birlikte yapmak güzel oldu. Tüm çabamız tulumun baştan aşağı mükemmel görünmesi içindi; kendisinin Los Angeles'ta bir yardımcısı vardı ve ikimizin de çok güvendiği bir terzi tüm sorunları halletti.

SC: "Punk: Couture İçin Kaos" teması ve sergisi tercihlerinizi nasıl etkiledi?

TS: Benim için en önemli şey kızların kendilerini rahat ve güzel hissetmeleriydi. Tema Kristen için mükemmeldi, zaten biz de bu yüzden pantolon fikrinin elbiseye oranla daha cool ve farklı olduğunu düşündük. Tulumu tercih etmesi tamamen onun punk olayına getirdiği bir yorumdu. Pek çok kişinin punk temasını sadece saç ve makyajında yorumlayacağını biliyordum, Kristen da çok fazla takı kullanmayı sevmediğinden biz hem kıyafetini hem de saçı ve makyajını temaya uydurduk. Kristen'ın kulakları delik değil o yüzden çivili bir topuklu ayakkabının görünümüne biraz daha punk havası katacağını düşündüm.

SC: Kristen'ın Converseleri çok sevdiğini biliyoruz ve temayı düşündüğümüzde pek çok insan onu kırmızı halıda Converselerle görmeyi bekliyordu. Bu konu hakkında konuştunuz mu?

TS: Hayır! Eminim aramızda bu konuyla ilgili bir konuşma geçtiğini düşünüyorsunuz ama hayır. İşte ben onu [Kristen'ı] bu yüzden seviyorum! İnsanlar ne zaman bir tahminde bulunsa o, onun tam tersini yapıyor. Bizim olayımız punk şıklığının daha ötesindeydi.

SC: Hem kırmızı halıda hem de günlük hayatında Kristen'ın stil evrimi hakkında ne düşünüyorsun?

TS: Günlük hayatındaki görünüşü söz konusu olduğunda içinden ne geliyorsa onu yapıyor. Tişört, kot pantolon ve Converse giymeyi seviyor ve 14 yaşından beri böyle giyiniyor. Önemli bir etkinlik söz konusu olduğunda elinden geleni yapıyor fakat günlük hayatındaki stili hep aynı kaldı ve ben de onda en çok bunu seviyorum; modayı takip etmek gibi bir derdi yok.

Kırmızı halı stiline gelirsek; onunla 14 yaşındayken çalışmaya başladım ve o zamandan bu yana büyüyüp serpilip bir kadın oldu ve kendi stilini de buldu. Her yıl kendini daha da cesur hissediyor ve riskli seçimler yapıyor. En son 'Şafak Vakti' filminin tanıtımlarında beni çok şaşırttı, seçtiğim bütün o transparan kıyafetlere evet dedi ve çok riskli parçalar giydi. Moda konusunda cidden kendi yolunu bulduğunu düşünüyorum. Onu çok seviyorum, stili konusunda cidden ne istediğini biliyor ve kişiliğinden de taviz vermiyor. Denemek istemediği bazı şeyler var ve ben de buna saygı duyuyorum; çünkü kendisiyle ilgili benim bilmediğim ama onun  daha iyi bildiği şeyler var ve neyin kendisine uyup neyin uymayacağını da çok iyi biliyor.

SC: Peki Kristen neyi giymez?

TS: Çok komik bir şey oldu; The New York Times, Kristen'ın geçen yıl peplum dışında her türlü trendi denediğini yazdı! O da zaten peplumu hiç sevmiyor. Bu yıl neredeyse 20 tane peplum elbiseyle şansımı denedim ama hiç birini kabul etmedi! Şimdi ise ona balıkçı yaka kıyafetler öneriyorum, elimden geldiğince bir şeyler denetmeye çalışıyorum.

SC: Sen ve Kristen bu yılki Met Gala görünümüyle geçtiğimiz yıllardaki görünümleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

TS: Dört Met Gala görünümü arasında bu seneki kesinlikle favorim fakat diğerleri de sıralamada birbirlerine çok yakınlar. Geçen seneki Balenciaga kıyafeti de punk havası taşıyordu, Kristen onu çok sevmişti. Ben de 2011'deki Proenza Schouler ekibinin tasarladığı elbiseyi çok seviyorum. Bu yıl bir kadın tasarımcıyla ortaklaşa iş yapması bence çok keyifliydi çünkü şimdiye kadar hep beylerle çalışmıştı. Kristen hazırlıklar aşamasında her şeyle tek tek ilgilendi ve bence bu harikaydı, tüm bu olaylar sırasında çok eğlendiğini düşünüyorum. Ellerini tulumundaki o kocaman ceplere koyma fikrini çok sevdi! İsterse eğer tasarım sürecinin bir parçası dahi olabilir.

@Gossipgyal | Robstendreams
Çeviri: cenup

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder