27 Ocak 2013 Pazar

'Yolda'nın İf İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali Kapsamındaki Gösterim Tarihleri ve Detaylar


On the Road / Yolda

“Benim için insanlar sadece deli olanlardan ibaret; yaşamak için, konuşmak için, kurtarılmak için deli olanlardan...” (Filmden)

Kerouac ‘beat kuşağı’na adını verdi ve sıra dışı kitabı ‘Yolda’ ile bir neslin temsilcisi oldu. Yarım asır sonra bu efsane beyaz perdede ve romanı kadar çarpıcı.

Jack Kerouac’ın ‘Yolda’ kitabı sinemaya uyarlanması en zor edebi yapıtlardan biri olarak anılıyordu. Ama kitap basıldıktan yarım asır sonra bu işe soyunan kişi, Motosiklet Günlüğü’nün yönetmeni Walter Salles olunca içimiz biraz rahatladı. İzlemeye başladıktan sonra ise kaygı yerini güvenli bir tatmine bıraktı. Evet, kitabın ruhunu yakalamış! Yazar olmak isteyen bir genç ve onun en az kendisi kadar kaybolmuş görünen akıl hocası beraber bir yolculuğa çıkıyorlar. Hayatı beklemeye mi alıyorlar yoksa beraber hayatı keşfetmeye mi çalışıyorlar bilinmez. Muhtemelen ikisi de. Yolda pek çok kişi onlara katılıyor. İkinci Dünya Savaşı sonunda gençlere kalan kaybolmuş dünyanın minik bir modeli gibiler. Kendilerini şiirde, cazda, uyuşturucuda ve sekste arıyorlar. Bu yeni dünyada kim olduklarını bulmaya çalışan çaylaklar için büyümek ve sorumluluk almayı öğrenmek ise zaman alıyor.

Gösterim Tarihleri

İf İstanbul (14 - 24 Şubat)

18 Şubat 2013 22:00
Cinemaximum Fitaş Salon 4

19 Şubat 2013 22:00
Cinemaximum İstinyePark

20 Şubat 2013 19:30
Cinemaximum Budak

İf Ankara (28 Şubat - 3 Mart) ve İf İzmir (28 Şubat - 3 Mart) kapsamındaki gösterimlerin tarihleri henüz belli değil.

Biletler 1 Şubat'tan itibaren satışa çıkacak. Nerelerden nasıl bilet alınır buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.


Ayrıca filmin galası için Türkiye'ye gelecek olan senarist Jose Rivera da yönetmen Ümit Ünal eşliğinde festival kapsamında düzenlenen bir söyleşiye katılacak.

José Rivera & Ümit Ünal Kitaptan Sinemaya: Okumak ve Yazmak Üstüne Bir Sohbet 
19 Şubat 2013 (18:00 - 19:00), SALT Beyoğlu, Açık Sinema 
José Rivera & Ümit Ünal  
Amerika’nın en tanınmış oyun yazarı ve senaristlerinden biri olan José Rivera, Che Guevara’nın gençliğini konu alan Motosiklet Günlükleri (2004) isimli film ile ünlendi. Guevara’nın yazdığı günlüklerden uyarlanan, Walter Salles’in yönettiği film 2005 yılında En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar ödülüne aday oldu. Salles ve Rivera ikilisi daha sonra Jack Kerouac’in efsanevi kitabı Yolda’nın yıllardır merakla beklenen beyazperde uyarlaması için kolları sıvadı. Filmin prömiyeri 2012 Cannes Film Festivalinde yapıldı ve eleştirmenlerce çok beğenildi. Rivera şu sıralarda ilk romanını tamamladı.  
Teyzem (1986) ve Berlin in Berlin (1993) gibi unutulmaz filmlerin yazarı olarak ünlenen Ümit Ünal 2001 yılında ilk uzun metrajı Dokuz (2002) ile yönetmenlik kariyerine başladı. Ardından Anlat İstanbul’un (2005) bir bölümü, Ara (2008) ve Nar (2011) gibi sıradışı filmler izledi. Ünal’ın ayrıca kısa hikâyeleri ve iki romanı var.  
Bu iki yetenekli yazar bir çok farklı alanda çalıştılar ve ortak noktaları dilin ustalıklı kullanımı oldu. Sözcükleri beyazperdeye taşımanın incelikleri üzerine yapacakları bu sohbet kaçmaz deriz.  
Dil: İngilizce (Türkçe simultane tercümeyle)
İf İstanbul

1 yorum:

  1. harikaymis... ben film internete dustugunde inilizcem oldugundan rahatca izledim. ama sinemaya gidipte bu filmi izleyemem cok fazla mustehcen sahne var. dolayisiyla utanirim sanirim =) Orjinal dvd si Turkiyede satisa cikinca filme+kristene destek olmak icin alacagim.

    YanıtlaSil