2 Kasım 2012 Cuma

'Şafak Vakti - Bölüm 2' Basın Konferansı NotlarıAynı anda hem insan hem de vampir Bella'yı canlandırmak nasıldı?

Kristen Stewart: Bu kadar uzun süre insan Bella'yı canlandırdığım için gerçekten çok şanslıyım. Vampirler, tüm özellikleri ve doğaüstü yeteneklerinin yanı sıra insanken var olan kişilik özelliklerinin ekstra bir yeteneğe dönüşmesiyle daha da özel oluyorlar. Yani ben cidden çok yönlü bir karakteri canlandırdım çünkü Bella'nın tüm bu yollardan geçişine şahit oldunuz. Onun vampire dönüşme fikrini tamamen ortadan kaldırsanız bile bu aslında onun her zamanki ama artık daha iyi anlaşılmış hali. Bence Bella'nın hikayesinin insanlara gerçekten ulaşması da bu yüzden. Herkesin hayatında yaşadığı o anlam veremediği duygularla dolup taştığı dönemin temsili gibi. Kız mevzularına bayıldığım söylenemez ancak o, hissettiği duyguları görmezden gelemeyecek ve ne anlama geldiklerini bulacak kadar kendine inanan bir kız. İnsanlar sürekli onun kafayı yediğini düşündü, çünkü oldukça tuhaf kararlar alıyordu. Fakat aldığı tüm kararlar duygularını görmezden gelemeyişinden kaynaklanıyordu. Artık her şey bir anlam kazandı. O artık karşınıza dikilip "Size söylemiştim! Buna değeceğini söylemiştim! O duygulara bir nedeni olduğunu için tutundum." diyor. Bu çok tatminkar bir durum. Bu yeni bir arabayı denemek gibi. Ne kadar hızlı gittiğini görelim bakalım.

Setten hatıra olarak kıyafet veya o tarz bir şeyler aldın mı?

Kristen: Evet, yüzükleri aldım. Yüzükler benim için çok önemliydi. İlk filmin başında annesi Bella'ya bir ay ışığı yüzüğü veriyordu. O yüzüğe her baktığımda Catherine Hardwicke'i hatırlatıyorum. Evlilik yüzüğü de bende. Onun dışında Bella'nın çok ilgilendiği bir şey yok. Filmde çok fazla kostüm kullanmadığımız için sadece bunları aldım. Yüzükler gerçekten ama gerçekten benim için çok değerliler.

Filmin (Alacakaranlık) böylesine büyük bir şeye dönüşeceğini tam olarak ne zaman fark ettin?

Kristen: Özellikle son zamanlarda seri daha da büyük bir kitleye ulaştı bu yüzden kimse bu kadar büyüyeceğini kestirebilir miydi emin değilim. Fakat ilk Comic-Con diyebilirim, öylesine büyük bir hayran enerjisiyle karşı karşıya kalmıştım ki "Bu normal bir film değil," demiştim. Film sanki sadece bize ait bir şeymiş gibi geliyordu ve ilk defa seni fazlasıyla etkileyen bir şeyin diğer insanlar üzerindeki etkisini görmek baş döndürücüydü. Oyunculuğun en güzel yanı bu aslında. Çok heyecan verici bir durum. İtiraf etmek gerekirse müthiş derecede baskı hissediyorum ama bu işin en harika yanı da bu zaten.

Vampir Bella'yı canlandırabilmek için bazı harika aksiyon hareketleri yapman gerekiyordu. Bu işin altından başarıyla kalkabildin mi?

Kristen: Aksiyon vari sahneler çekmeye başladığımız ilk gün veya ikinci gün baş parmağımı kırdım. Bu gerçekten çok sinir bozucuydu. Ama aynı zamanda eğlenceliydi de. Biraz İtalya'da (Yeni Ay için) yaptığımız çekimlerin tadını aldım sanki. O zaman o sahnelerde fiziksellik ön plandaydı ve şimdi nihayet yine öyle. Bilemiyorum, uzun süre hep kenarda durup olayları izledim. Bir şeyler yapmak için can atıyor ve sürekli "Bunu ben de iyi yapardım. Bence ben bunu harika bir şekilde yapardım," diye düşünüyordum. Bir şeyler yapmak için yanıp tutuşuyordum. Sanırım bu yüzden daha en başta parmağımı kırdım.

Bella'nın hayatı çok genç sayılabilecek bir yaşta, 18 yaşında duruyor ve sonsuza dek öyle kalacak. Eğer hayatını herhangi bir zamanda durdurabilseydin hangi yaşta kalmak isterdin? 

Kristen: Henüz öyle bir an yaşamadım, o yüzden bilmiyorum. Hayatım sonsuza dek bu anda kalsa diyebileceğim ana gelmek için sabırsızlanıyorum ama bilemiyorum da. Başka biri daha kısa zaman önce bana bu soruyu sordu ve onlara da cevap veremedim, bu yüzden özür diliyorum. Bu çok sıkıcı bir cevap oldu. Bu da henüz bahsettiğimiz "o an"a gelmediğimi göstermiş oluyor sanırım.

Bella'yla neredeyse aynı yaşlardasınız, onun macerası ve senin hayat maceran arasında nasıl bir paralellik var?

Kristen: Bilemiyorum. Bana göre bu çok genel bir hikaye. Bella'nın hikayesi kendine dönüp "Bir dakika, bunu yapmalı mıyım yoksa çok mu çılgınca?" dediğimiz dönem hakkında. Benim için bu soruya en olgunca cevap şu olurdu; kesinlikle! Hayatının o döneminde sürekli kendini sorgular insan ve bence bunu yapmaktan asla vazgeçmemeliyiz. Kendinizi her zaman, her konuda sorgulamalı ve daha ileriye gitmek için teşvik etmelisiniz. Zamanla bu daha da kolay oluyor. Bilemiyorum ama kendi benliğimin biraz daha farkındaymışım gibi geliyor. Aslında biraz değil fazlasıyla. Aynı yaşta olmamız tamamen şans eseriydi. Hikaye sebebiyle normal bir insanın yıllarca devam edecek bir süreçte yaşayabileceklerini kısacık bir zaman diliminde yaşadı, bu yüzden bu biraz zorlayıcıydı. Kendinizi bütünüyle ortaya koymak zordu. Fakat ben de artık biraz daha olgunum, anlıyor musunuz?

Bu filmlerin kariyerin ve yaptığın seçimler üzerindeki etkileri nelerdir?

Kristen: Cevabını veremeyeceğim sorular bunlar, tıpkı "Bir sonraki projende ne yapmak istiyorsun? Hayallerinin rolü nedir? İleride kendini nerede görüyorsun?" gibi. Bu benim için bir şey ifade etmiyor çünkü bu dışarıdan bakan birinin bakış açısı. "İnsanlar bana niye öyle bakmıyor?" diye düşünüyorsun. Neye cevap veriyorsun? Diğerlerinin senin hakkındaki beklentilerine cevap veriyorsun ve bu da çok tuhaf. Pek çok aktör işlerini bu şekilde yapıyor ve ben bunu anlamıyorum. Sanırım şimdiye kadar her şey benim ayağıma geldi ve doğru hislerle bu işi yapıp benimle aynı hisleri paylaşan insanlarla tanışma konusunda inanılmaz derecede şanslıydım. Eğer böyle devam edersem çok mutlu bir kız olurum. Bu çok teşvik edici bir şey. Bazen harika bir senaryo okursunuz ama kendinizi hikayede bulamazsınız. "Karakterleri canlandırmak" dediğimiz şeyi yapamıyorum. Gerçekten bir karaktere hayat vermek yerine sadece o karakteri canlandırıp bambaşka birine dönüşeceğinizi düşünüyorsanız kafayı yemişsiniz demektir. Bence senaryolar sizi cidden şaşırtabilir ve "Vay canına, böyle bir tepki verebileceğimi hiç sanmazdım. Böyle bir şey hissedebileceğimi bilmiyordum," dedirtebilir. Yani demek istediğim film yapma süreci içinizde var olduğunu bilmediğiniz duyguları ortaya çıkarmanızı sağlamaktan ve daha derine inmekten ibarettir. Belki de daha genç olduğum için hep bana benzeyen karakterleri canlandırdım. Bana daha çok hitap eden şeyleri keşfetmek istedim. Fakat artık daha derinlere inmek istediğim bir dönemdeyim.

Tüm bu zaman süresince üzerinde çalıştığınız her şeyin montajlanmış halini izlemek nasıldı?

Kristen: Aslında filmi izleyeli bayağı zaman oldu ve daha iyi bir tabir bulmak isterdim ama film çılgıncaydı! Manyakçaydı! Geri dönüp bakma şansı her zaman elinize geçmez. Filmle ilgili en favorim Bill Condon'ın bu hikayeyi gerçekten anlaması. Adeta hikayenin kalbini yakaladı ve hiçbir şeyden ödün vermedi. Bu film çok romantik. Filmin en çekici yanı da bu, çok heyecan verici. Eğer başka biri bu konuda cool olmaya çalışıp hikayenin bu yanını görmezden gelseydi çok büyük bir kayıp olurdu. Bill kendini tamamıyla bu işe verdi ve bunu filmde gördüm. Hikayenin büyük bir hayranı olduğunu apaçık görebiliyorsunuz.

(Şafak Vakti - Bölüm 2 ile ilgili spoiler olduğu için muhabir bu kısmı yazmamış.)

Kristen: Ondan sonra her şeyin dibe vurması... hayranları can evinden vuracak. Ve bence harika olacak.

Anne rolünü canlandırmak senin için doğal bir süreç miydi? Bir anne rolünü canlandırmak kendi annene karşı bakış açını değiştirdi mi?

Kristen: Bilemiyorum. Bence bir insan ya bununla (annelik içgüdüsüyle) doğmuştur ya da doğmamıştır. Bazı insanların annelik için cidden çok güçlü, doğal içgüdüleri ve tutkuları var. Bu en başından beri hikayeyle ilgili en favori noktalarımdan biriydi. Senaryoda bu konuyla ilgili bana ekstra yardımı dokunacak bir şey yoktu. Ama ne şanslıyım ki Stephenie [Meyer] bu konuyla çok ilgilendi. Her gün sette bulunuyordu ve bu ikimiz de bu konuda tamamen aynı görüşleri paylaşıyorduk. Annelik, Bella'nın canlandırmak için can attığım en önemli özelliklerinden biriydi. Vampirler insanlara oranla daha hayvansı bir doğaya sahipler ve bu yanı annelikte nasıl daha iyi gösterebilirdim? Annemle aramızda harika bir ilişki var ve söz konusu anneliği olduğunda o da bir nebze olsun vahşileşebiliyor.

Gerçek hayatta çocuk sahibi olmak için hazır mısın?

Kristen: Anne olmak için sabırsızlanıyorum ama aynı zamanda sabretmem gerektiğini de biliyorum (gülüyor).

Tüm bu deneyim süresince Rob Pattinson ve Taylor Lautner'la sadece sizlerin anlayabileceğiniz nasıl bir anlayış paylaştınız?

Kristen: Tüm bu yaşananların ortasında yalnız olmamak güzel bir şey. Bizim gibi müthiş ünlü pek çok kişi var ve bence onlar da aynı şeyleri hissediyorlar. Bu filmleri birlikte paylaştık. Bize sıkça sorulan bir başka soru daha var, "Tüm bunları nasıl arkanızda bırakacaksınız?" Açıkçası hiçbir şeyi arkamda bırakmak gibi bir zorunluluk hissetmiyorum. Bu işin en çok bu yanını seviyorum. Benimle her zaman yaşayacak ve daima aynı duyguları hissedeceğim bir şey olmasaydı bu seride rol almazdım zaten. Onların da (Robert ve Taylor) aynı şekilde hissettiklerini biliyorum. En azından bana öyle söylediler.

Filmler nihayetinde sona erdiği için memnun musun?

Kristen: Hikaye tamamıyla anlatıldığı için o kadar mutluyum ki tahmin bile edemezsiniz. Genellikle bir filmi çekmek için 5 haftan veya 5 ayın vardır ve çekimlerin sona ereceği gün için hep "O gün yaklaşıyor. Evet artık o gün çok yakın." dersiniz. Fakat bizim 5 yılımız vardı. Serinin tamamının nihayet seyirciyle buluşacak olması ve artık üzerimizdeki yükünün kalkmış olması... bu konuda çok heyecanlıyım. Yaşadığımız tüm bu deneyim sona erdiği için heyecanlıymışım gibi anlaşılmak istemiyorum, çünkü bu çok kıymetliydi. Özel bir duygusu vardı ve ben bu duyguyu kesinlikle özleyeceğim, ama aynı zamanda bu duygunun hiçbir zaman kaybolmayacağını da hissediyorum. Tuhaf bir şey. Fakat hiçbir şey yerinde saymamalıdır. İleriye gitmek zorundasın.

Yeni bir seri film fikrine açık mısın?

Kristen: Ne olacağını bilmediğin bir şeye imza atmak çok zor. O yüzden tahminimce hayır. Yani bu seri gibi başarıya ulaşmış bir proje bulmak zor. Ayrıca bir hikayenin başı-sonu nasıl olacak bilmek isterim. Bilemiyorum yani. Hiçbir zaman herhangi bir çizgi romanın büyük hayranı olmadım. Yani şimdilik hayır diyorum fakat asla, asla dememek lazım.

Noel, yılbaşı gibi özel günler bizi bekliyor, eğer Bella'ya hediye verecek olsaydın ne alırdın?

Kristen: Bella, Noel için ne istersin güzelim? Bilemiyorum. Noel'de ona ne vermek isterdim? Bella hediyelerden pek hoşlanmıyor. Aslında tam manasıyla nefret ediyor, bu yüzden ona ne alacaksam postayla gönderirdim.

Bella'nın yaptığı ve keşke ben de yapabilseydim dediğin bir şey var mı?

Kristen: Onun kadar hızlı koşmak isterdim. Çok eğlenceli olabilirdi. Onun yaşadığı deneyimlerin çoğuna olabildiğince yakınlaştık. Elimizden geldiğince sınırları zorladık. Fakat mesela bir ormanın içinde, yolda bir kamyonetin arkasındaki koşu bandının üzerinde dururken "Bu sahnenin filmde yer almayacağına eminim çünkü çok komik," dediğimi hatırlıyorum. İtiraf etmek gerekirse tüm serideki en favori sahnem ilk av sahnesiydi.

Sonsuza kadar yaşamak ister miydin?

Kristen: Hayır.

Basının sana sormasını istediğin bir soru oldu mu hiç?

Kristen: Neyse ki hayır.

Çeviri: cenup
Collider | ItsOkToBeYou

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder