29 Ekim 2012 Pazartesi

Style.com Röportajı (Eylül 2012)

Style.com Şimdiye kadar Belanciaga parfümlerinin tek yüzü Charlotte Gainsbourg'du. Böyle bir ekibin içinde yer almak nasıl?

Daha iyi bir kelime bulmak isterdim ama bence o müthiş biri. Geçen sezonki defilede yanında oturmuştum - bu Balenciaga'yla ilgili ilk deneyimimdi aynı zamanda - ve beni inanılmaz derecede etkiledi. Ona selam bile veremedim. Karşısında dilim tutulmuş gibiydi. Oyuncularla moda arasındaki tuhaf bir iş birliği bu. Benim için bu durum çok genç yaşta başladı. Nicolas'la [Ghesquiére] 12 yaşındayken fotoğraf çekimi tarzı ufak bir proje üzerinde çalışırken tanıştık. Bir askı dolusu kıyafet gelir önünüze ve o kıyafetler arasından bir şeyler seçersiniz. İşte Balenciaga o zamanlar ismini bildiğim ilk moda markasıydı.

O zamanlar kıyafetler ilgini çekmiş miydi?

Sadece Nicolas'ın etrafında olmak istedim. Filmlerde de bunu yaşıyorum. Bazen kafa dengi insanlarla tanışıyor ve "Mutlaka birlikte bir şeyler yapmalıyız," diyorsunuz. Benim yaratıcı görüşüm kıyafetlerle alakalı değil fakat... Hissettiğim o duygunun peşinden gitmek istiyorum.

Nicolas, senin Florabotanica için doğru kişi oluşunun "aykırı dişiliği"nden kaynaklandığını söylüyor. Bu özelliğin son zamanlarda seni tanımlamak için fazlasıyla kullanılır oldu, özellikle de işlerinde. Sence bu kişiliğinle ilgili doğru bir değerlendirme midir?

Özellikle de son zamanlarda - belki bu yaşımla alakalıdır -  bana öyle geliyor ki ya cesur ve diğer insanlardan farklı olmaktan korkmayan birisinizdir ya da değil. Gerçek bir asi, gerçekten ve içten bir isyankar, tam olarak ne yaptığının farkında olmaz aslında. Onlar için doğal bir şeydir tüm yaptıkları. Eğer bu yanının farkındaysan o zaman sen rol yapan, sahte birisindir. Pamuk Prenses ve Avcı ile Yolda'da rol aldıktan sonra, hatta Balenciaga'nın bir parçası olduğum için herkes "Güçlü rollerde yer almaya başladın," demeye başladı ve bana bu güçlü kadın rollerini ön plana çıkarmaya çalışıp çalışmadığımı sordular. Objektif olarak bakarsak evet öyleyim. Fakat ortada doldurulması gereken bir boşluk var ve insanlar bu boşluğu benimle doldurmaya çalışıyor.

Resmi olarak markaya katıldığından bu yana çok fazla Balenciaga tasarımı giymeye başladın. Markayla ilgili herhangi bir favori anın var mı?

Cannes'da giydiğim elbiseyi Nicolas tasarladı. MET Gala'ya da onunla birlikte gitmiştik zaten. Onunla birlikte oturdum ve bu kıyafeti çizişini izledim. Eminim kıyafette benim de katkımın olduğunu söyleyecektir ama bu tam bir saçmalık. Sadece orada öylece oturdum. Grafik desenli uzun kollu tişörtlerini [Sonbahar 2012 koleksiyonundan] çok sevdim. Tülden uzun elbiseleri ve ayakkabıları da! Tüm ayakkabıları çok sevdim. Ayrıca bunu söylemem lazım, yeni koleksiyonu [İlkbahar 2013] gördüm, inanılmaz derecede güzeldi. Bu koleksiyonun kıyafetlerini giyebilmek için kendini çok iyi tanıman lazım yoksa kıyafet senin önüne geçer. Koleksiyonun şu anda ortaya çıkmış olması çok anlamlı. Kendini beğenmiş gibi algılanmak istemem ama bu koleksiyon benim için yapılmış gibi.

Kırmızı halı giyiminden bahsetmişken son Alacakaranlık filminin Kasım'da vizyona girmesiyle devam edecek olan dur durak bilmez film tanıtımları için kıyafetlerini nasıl seçiyorsun?

Pek çok aktris kırmızı halılarda istediği karaktere bürünebileceğini söyler ama ben basitçe olmadığım biri gibi davranamam. Stilistim Tara Swennen. Hayatım boyunca hep aynı kişiyle birlikte çalıştım. Farklı farklı kıyafetlerle uğraşıp ortaya beklenmedik bir şey çıkartabilirsiniz ve bu çok eğlenceli de olur ama bir elbisenin size uygun olup olmadığını anında anlayabilirsiniz. Fermuarını çekmenize bile gerek kalmaz. Bu içgüdüye güvenmek çok önemli.

Parfüm kullanmak, özellikle de bu parfümü kullanmak sana göre radikal bir deneyim sayılır mı?

Parfüm olayı, çekici kokmaya çalışmak vs. benim çok yeni olduğum bir konu. 22 yaşındayım, 15-16 yaşından beri parfüm kullanan bir kız değilim. Bıraktığı etki çok ilginç, size kendinizi gösterecek bir şey sunuyor. Sizi bir adım öteye götürüyor. Sofistike bir yanı var, kendimi biraz... nasıl desem yeni bir şeyin içine giriyormuş gibi hissettim. Bu gerçekten harika bir his. Seksi ve enerjik bir his. Ve Tanrı'ya şükürler olsun Florabotanica'yı kokladığımda çok sevdim, yalan söylemekte iyi değilim.

Güzellik dünyasında aşırı beyaz teninle tanınır oldun. Cildini böyle kaymaktaşı gibi mükemmel bir şekilde korumayı nasıl başarıyorsun?

Ten rengim gerçekten çok beyaz. Fakat yeni projem için (Cali**) tam olarak emin olmasam da yanık tenli ve sarışın olmam gerekecek. Cildimi temiz ve nemli tutuyorum. Yağlı bir cildim var ve bu yüzden Proactiv kullanıyorum. Yüzüm üzerinde sürekli işlem yapıldığı için benim için çok güzel bir ürün. Ayrıca serumlarını yeni keşfettiğim Skinceuticals da harika bir şey.

Setteyken makyajın, saçın ve kostümlerin rolüne bürünme konusunda önemli mi? Hiç ciddi manada üstün bir güzellik deneyimi yaşadın mı? Mesela The Runaways'te Joan Jett'i canlandırmak için kullandığın saç şeklin gibi.

Ah evet. Eğer The Runaways'te saçım o şekilde olmasaydı hiçbir şey gerçekçi gelmezdi. Burnumun daha geniş görünmesi için bant yapıştırdım ve üzerini kapattık, ayrıca kaşlarımı incelttim. Gerçekten harika bir makyörüm vardı; Robin Matthews. Pamuk Prenses filminde ise [kostüm tasarımcısı] Colleen Atwood ile birlikte çalıştım, bu işte ondan daha iyisi yok. Hazırladığı kıyafetler işimize çok büyük katkı sağladı. Ortaçağ'da geçen bir fantastik film yaptık ama hiçbir şey sahte değildi - yapay hiçbir şey yoktu! Buna ihtiyacım vardı. Bu kırmızı halıda olmakla aynı şey; eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız, karşınızdakini de buna inandıramazsınız.

Dürüst olalım: Alacakaranlık günlerini geride bırakacağın için mutlu musun yoksa biraz üzgün mü?

Herhangi bir şeyi geride bırakmak ne kadar üzücüyse bu da o kadar üzücü. Fakat bir projeye başlama sebebiniz bitişini merakla beklemenizdir. Kalbimde çok önemli bir yeri var, tüm projelerimin çok önemli bir yeri var. Mesela şu anda Panik Odası hakkında röportaj yapabilirim. Alacakaranlık'ta da aynı şeyi hissediyorum. Bu dünyada tam dört yıl boyunca hayatımın en güzel deneyimini yaşadım. Bir bakıma üzücü de olsa seri bittiği için inanılmaz derecede rahat hissediyorum.

**Röportaj Kristen Cali filminin kadrosundan ayrılmadan önce yapılmış.

Çeviri: cenup

3 yorum:

  1. Facebook bağlantısına tıklıyorum olmuyo facebook sayfanızı nasıl beğene bilirim?Kristen Stewart Tr ya da Türkiye yazıyorum birsürü sayfa çıkıyo yardım ederseniz çok mutlu olurum :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Blogger'la alakalı bir sorun yüzünden bazı tarayıcılarda linklere tıklanamıyor ne yazık ki. Facebook sayfamız burası http://www.facebook.com/pages/Kstewartfans-T%C3%BCrkiye/267750673272212?ref=hl

      Sil