29 Ekim 2012 Pazartesi

Robert, Kristen ve Stephenie Meyer'ın Gold Stars Dergisi Röportajı (Ekim 2012)

Alacakaranlık'ın sona eriyor olması nasıl hissettiriyor?

Kristen Stewart: Oldukça garip. Neredeyse bir daha hiç görüşemeyeceğimiz pek çok insan var, sanki liseden mezun olmak gibi. Bu macera çok güzeldi ama bizi yenilikler bekliyor, muhtemelen daha büyük yenilikler.

Stephenie Meyer: Sadece fanların ilk dört filmi sevdikleri gibi serinin sonunu da seveceklerini umut ediyorum. Ben kişisel olarak en çok Bella'nın vampir olarak nasıl görüneceğini  merak ediyorum. Çünkü Kristen harikaydı ve sahneler çok hoştu.

KS: Ben de bunun için sabırsızlanıyorum. Alacakaranlık'ın vampirleri gerçekten sıradışılar. Dönüşüm geçirdikten sonra daha da yükseliyoruz, insan olarak zaten belirli yeteneklerimiz var ve dönüştükten sonra bunlar kendini göstermeye başlıyor.

Robert Pattinson: Ben gerçekten mutluyum, bittiği için değil ama sona yaklaştığımız için. İlk filmi çektiğimiz zamanı hatırlıyorum; herkes filmin başarısız olacağını ve devam filmlerini çekemeyeceğimizi düşünüp stres yapıyordu. Fakat filmin popülaritesi arttı ve hayranların seriye olan ilgisi hiç bir zaman azalmadı, dört filmin ardından bile. Çok sıradışı bir deneyim yaşadık ve bu deneyimin bir parçası olduğum için çok mutluyum.

En çok neyi özleyeceksiniz?

KS: Muhtemelen fanları, aşırı tutkulular ve bunca yıl boyunca desteklerini hiç eksiltmediler. Toplum tarafından bu kadar coşkuyla benimsenen sadece birkaç film var. Böyle bir fenomeni yaşamak muhteşem bir duygu.

Seri boyunca en çok sevdiğiniz şey neydi?

SM: Kristen, Rob, Taylor ve Mackenzie ve diğer bütün oyuncuların karakterlerime hayat vermesi.

KS: Karakterim Bella'yı ve yaşadığı süreci çok seviyorum. Serideki en cool kız o.

Edward ve Bella'nın ilişkisi son filmde köklü bir değişim geçirdi, bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

RP: Edward en başından beri Bella'nın davranışları karşısında hep hayrete düşüyor! Şimdi Bella vampir oldu diye daha da mı şaşırması lazım? Hiç sanmıyorum. Aralarındaki en büyük değişim artık ikisinin de eşit olması, sürekli onu korumaya çalışması gerekmeyecek çünkü Bella artık ölümsüz biri. Tabii bir de bu işin diğer yanı var; Bella bir yenidoğan ve eğer kendini kontrol edemezse insanları öldürebilir. Edward'ın ona yardım etmesi, kendi gibi bir vampir nasıl olmalı öğretmesi lazım. Bir çift olarak artık çok daha yakınlar çünkü sonsuza kadar beraber olacaklarını biliyorlar... Yani, tabii eğer Volturi buna izin verirse.

KS: Bella ve Edward artık gerçek bir çifti. Bella'nın dönüşümü ilişkilerini daha da özel kılıyor, hatta evlilikten bile özel. Ve Renesmee'nin varlığı bu ilişkiyi daha da kuvvetlendiriyor. Artık ebeveynler ve kızları çok çabuk büyüyor, onlar da görevlerini çabucak yerine getirmek zorundalar.

SM: Edward ve Bella kızlarını çok seviyor ama diğerleri bu konuda temkinliler. Bu yaklaşım onların Renesmee'ye bakışını da etkiliyor. O melek yüzün ardında gizli bir canavar mı yarattılar?

ÇEVİRİ: elwiens @ PattinsonTR
Taramalar | Fransızca'dan İngilizce'ye çeviren: ItsOkToBeYou

7 yorum:

 1. Stephenie pardon ama Şafak Vakti kitabını okurken hiç de Bella veya Edward'ın "O melek yüzün ardında gizli bir canavar mı yarattık?" düşüncesine rastlamadım. Kitabı yazan sensin ama şimdi olaya yepyeni ve iğrenç yorumlar getiriyorsun. Renesmee'yi başlıca keşfedilecek bir şey olarak sunduğun belli. Ama onu hiç anne-babasının gözünde bir canavar olarak göstermedin ve şimdi bizden yeni bir bakış açısına sahip olmamızı bekliyorsun. Ne yani, filmi izlerken Bella ve Edward'ın endişeyle birbirlerine bakıp "Acaba biz bir canavar mı yarattık?" diye düşündüklerini falan mı göreceğiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle düşünen kişiler Edward & Bella değil, çevrelerindeki insanlar/vampirler. Yani temkinli yaklaşıp öyle bir canavarın yaratılabilmiş olma ihtimaline dair şüpheye düşüyorlar. Böyle bir durum kitapta da vardı diye hatırlıyorum?

   Sil
  2. Ama orada diğerleri diyor zaten. Edward ve Bella'yı kast etmiyor ki.

   Sil
  3. Kitabı okuduğum ve net bir biçimde hatırladığım kadarıyla Renesmee'nin doğumundan sonra hiç kimse "O melek yüzün ardında gizli bir canavar mı yarattılar" tarzında bir yaklaşım göstermiyor. Hatta aksine, insanlar bütün olasılıkları bir kenara itip onun 'sihrine' kapılıyorlar. Olasılıklar ve ihtimaller üzerinde tartıştıkları doğru ama hiçbirinin ona karşı 'temkinli' veya 'şüpheli' yaklaştığını hatırlamıyorum. Daha iki günlükken bile ağladığı gibi hepsi birden başına toplanıp kendilerini ona adıyorlardı. Benim sinir olduğum nokta Stephenie'ın sevgiyle alakalı olgulara oynama yapması. "Annesi ve babası onu çok seviyor ama-" sözünün sonu temel olarak şudur "-ama diğerleri sevmiyor, şüphe ediyor, kararsız kalıyor" Eee kitapta böyle bir şey hatırlayan var mı? 'Adsız' arkadaşım, benim sırf yazmış olmak için yazı yazdığım nerde görülmüş? Terbiyeni unutma...

   Sil
  4. Edward ve Bella dememin sebebi kitabın genel olarak onlara odaklı olmasından kaynaklanıyor. Yani eğer ortamda bir gerilim olmuşsa biz bunu sadece Edward, Bella veya Jacob'ın tutumundan anlıyorduk. Filmde bu belki gösterilebilir ama kitapta hayır. Demek istediğim şey kitabın bize bunu hissettirmediği...

   Sil
 2. sırf yazmak için yazmayın be kardeşim ne alaka şimdi yazar durmuş fıkır mı değiştirin diyor

  YanıtlaSil
 3. Yabancı dergilerde yer alan röportajlarda, röportajı kendi diline aktaran gazeteciler illa ki bir deformasyon yaratıyor kişinin söylediklerinde. Bir de bu röportajın tekrardan İngilizce'ye çevrildiğini ve oradan da bizim Türkçe'ye çevirdiğimiz düşünülürse arada kayıplar, yanlış anlaşılmalar, yanlış aktarımlar illa ki oluyor. Röportajlar/çeviriler konusunda yorum yaparken bir de buna dikkat etmenizi tavsiye ediyorum.

  YanıtlaSil